Konflikti Izrael-Palestinë pritet të jetë tema e takimit Biden – Xi

Konflikti Izrael-Palestinë do të jetë një nga temat e rendit të ditës për takimin në samitin e Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor, sipas këshilltarit të sigurisë kombëtare, Jake Sullivan

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, do të diskutojë luftën në mes të Izraelit dhe Palestinës, gjatë takimit të tij këtë javë me presidentin e Kinës, Xi Jinping, në San Francisko, tha të hënën një zyrtar i lartë i administratës.

Siç shkruan CNN, konflikti do të jetë një nga temat e rendit të ditës për takimin në samitin e Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor, sipas këshilltarit të sigurisë kombëtare, Jake Sullivan.

Pushtimi rus i Ukrainës do të diskutohet, gjithashtu, tha Sullivan.

“Në përgjithësi, ne mezi presim një takim produktiv,” tha ai.

Muajin e kaluar, Xi bëri thirrje për një armëpushim në luftën Izrael-Hamas , “një hap që SHBA-ja e ka rezistuar”.

Ndërkaq, kryeministri Benjamin Netanyahu të hënën dyfishoi luftën e Izraelit kundër Hamasit, duke u zotuar se Izraeli do ta shohë “luftën deri në fund”.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika