Kongresmeni amerikan kërkon drejtësi për të pagjeturit nga lufta në Kosovë

Kongresisti amerikan, Ritchie Torres, ka kërkuar drejtësi për personat e zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë

Në vazhdën e thirrjeve për dënim të gjenocidit serb në Kosovë, me rastin e Ditës së të Pagjeturve, ka reaguar edhe kongresisti amerikan, Ritchie Torres.

Ai përmes një postimi në Twitter, ka kërkuar drejtësi për personat e zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë.

“27 Prilli është datë që shënon Ditën Kombëtare të Personave të Zhdukur në Kosovë, që nderon personat e pagjetur nga Lufta e Kosovës”, ka shkruar ai.

“Qëndroj krah popullit të Kosovës duke kërkuar drejtësi për të pagjeturit dhe familjet e tyre”, ka shtuar Torres.

Kongresmeni Torres, vazhdon të jetë një nga miqtë më të zëshëm të Kosovës në Uashington.

New York police union calls gay Bronx Council Member Ritchie Torres a 'first-class whore' - Metro Weekly
Ritchie Torres

Torres, i cili tashmë është edhe figura kryesore e lobimit për shqiptarët në Kongresin amerikan ka thënë se Kosovës i duhet sa më shpejt anëtarësimi në BE dhe në NATO.

Ndryshe, të mërkurën e 27 prillit, në Kosovë po shënohet Dita e të Pagjeturve, ndërkaq fati i më shumë se një mijë e 600 personave të zhdukur me dhunë nga Serbia gjatë luftës në Kosovë ende nuk dihet.

Pamje nga paslufta në Kosovë

Po ashtu, më 27 prill shënohet edhe përvjetori i 23-të i masakrës së Mejës në Gjakovë, ku në vitin 1999, 376 persona u vranë e masakruan nga forcat serbe në mënyrë mizore.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika