Kongresmeni amerikan kërkon drejtësi për të pagjeturit nga lufta në Kosovë

Kongresisti amerikan, Ritchie Torres, ka kërkuar drejtësi për personat e zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë

Në vazhdën e thirrjeve për dënim të gjenocidit serb në Kosovë, me rastin e Ditës së të Pagjeturve, ka reaguar edhe kongresisti amerikan, Ritchie Torres.

Ai përmes një postimi në Twitter, ka kërkuar drejtësi për personat e zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë.

“27 Prilli është datë që shënon Ditën Kombëtare të Personave të Zhdukur në Kosovë, që nderon personat e pagjetur nga Lufta e Kosovës”, ka shkruar ai.

“Qëndroj krah popullit të Kosovës duke kërkuar drejtësi për të pagjeturit dhe familjet e tyre”, ka shtuar Torres.

Kongresmeni Torres, vazhdon të jetë një nga miqtë më të zëshëm të Kosovës në Uashington.

New York police union calls gay Bronx Council Member Ritchie Torres a 'first-class whore' - Metro Weekly
Ritchie Torres

Torres, i cili tashmë është edhe figura kryesore e lobimit për shqiptarët në Kongresin amerikan ka thënë se Kosovës i duhet sa më shpejt anëtarësimi në BE dhe në NATO.

Ndryshe, të mërkurën e 27 prillit, në Kosovë po shënohet Dita e të Pagjeturve, ndërkaq fati i më shumë se një mijë e 600 personave të zhdukur me dhunë nga Serbia gjatë luftës në Kosovë ende nuk dihet.

Pamje nga paslufta në Kosovë

Po ashtu, më 27 prill shënohet edhe përvjetori i 23-të i masakrës së Mejës në Gjakovë, ku në vitin 1999, 376 persona u vranë e masakruan nga forcat serbe në mënyrë mizore.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika