Konjufca në takim me delegacionin e Komisionit të Venecias, i njofton për objektivat e legjislativit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, gjatë takimit të tij me përfaqësuesit e Komisionit të Venecias, të cilët i njoftoi për objektivat e legjislativit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, gjatë takimit të tij me përfaqësuesit e Komisionit të Venecias

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, gjatë takimit të tij me përfaqësuesit e Komisionit të Venecias, të njëjtit i ka njoftuar për objektivat e legjislativit të këtij mandati.

Pas pritjes në takim të komisionit të Venecias që ishte në përbërje të Dan Meridor, James Hamilton dhe Michael Janssen, si dhe zëvendësshefin e Zyrës së Këshillit të Evropës në Kosovë, Tankut Soykan, Konjufca e ka vlerësuar rolin e këtij komisioni në ofrimin e rekomandimeve në lidhje me çështjet ligjore.

“Kryetari Konjufca i informoi të pranishmit në lidhje me agjendën e legjislativit dhe objektivat që pritet të realizohen gjatë këtij mandati, duke pasur si prioritet për nga rëndësia edhe Projektligjin për Byronë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme”, thuhet në njoftimin e zyrës së kuvendit të Kosovës.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, gjatë takimit të tij me përfaqësuesit e Komisionit të Venecias

“Kreu i Kuvendit falënderoi Komisionin e Venecias për bashkëpunimin me Republikën e Kosovës dhe vlerësoi rolin e këtij Komisioni në ofrimin e opinioneve dhe rekomandimeve në lidhje me çështjet ligjore që trajtohen në institucionet e vendit tonë”, vijon njoftimi.

Sipas Konjufcës, Kuvendi si organi më i lartë legjislativ i vendit, ka rol shumë të rëndësishëm në miratimin e kornizës ligjore dhe kontrollin e zbatimit të legjislacionit në fuqi.

Gjatë këtij takimi, Konjufca ishte i shoqëruar nga deputeti Adnan Rrustemi dhe këshilltarët e tij.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika