Konjufca për masakrën e Hallaqit: Sakrifica për liri është akti më i lartë i atdhedashurisë

Kryetari i kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në 23 vjetorin e masakrës së fshatit Hallaq të Lipjanit, përkujtoi martirët, duke vendosur kurora lulesh në memorialin e të rënëve të këtij fshati

Kryetari i kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, me rastin e 23 vjetorit të masakrës së fshatit Hallaq të komunës së Lipjanit, ka thënë se sakrifica e bërë për liri është akti më i lartë i atdhedashurisë.

Ai, teksa ka përkujtuar martirët, ka vendosur kurora lulesh në memorialin e të rënëve të këtij fshati, ku ka theksuar se krenaria është baraz me dhimbjen.

“Dëshmorët dhe martirët i dhanë Kosovës më të shtrenjtën e tyre, jetën, dhe gjaku i tyre është gurthemel i lirisë dhe shtetit tonë të pavarur. Nderimi, respekti dhe kujtimi për të rënët do të jetë i përgjithmonshëm”, është shprehur Konjufca.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca

Sipas njoftimit nga zyra e kuvendit të Kosovës, Konjufca ka thënë se përvjetorët e këtyre masakrave shtojnë dhimbjet e familjarëve të të rënëve.

“Duke çmuar lart sakrificën sublime të të rënëve të kësaj ane, si dhe luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në përvjetorët e këtyre masakrave, dhimbja dhe pikëllimi i familjarëve vetëm sa shtohet”.

Në vazhdën e nderimeve të martirëve dhe dëshmorëve, kryeparlamentari Konjufca gjithashtu bëri homazhe para lapidarit të të rënëve në fshatin Makoc të Komunës së Prishtinës.

Ai vendosi kurora lulesh duke çmuar sakrificën e secilit që dha jetën për liri.

Ndërkaq, të hënën e 18 prillit, gjatë tubimit përkujtimor në 23 vjetorin e masakrës serbe në rajonin e Llapit dhe Gollakut, Konjufca ka thënë se teksa Kosova po i kujton të rënët për liri, Serbia po bën homazhe te ish-kryetari i saj, Sllobodan Millosheviq, për fajin e të cilit vdiqën mbi 160 mijë civilë në shumë vende të Ballkanit.

Ai ka theksuar se përgjegjësi i këtyre masakrave të kryera është shteti i Serbisë që me ushtrinë, policinë, me aparatin shtetëror e paramilitarët, i ka kontrolluar e i ka urdhëruar për të gjitha këto krime me mbi 300 masakra anë e kënd Kosovës.

“Jemi mbledhur këtu që t’i kujtojmë 227 të rënët që kanë dhënë jetën për lirinë e popullit tonë. Vetëm gjatë luftës së fundit gjenocidi i Serbisë i ka vrarë mbi 12 mijë qytetarë shqiptarë në Kosovë dhe përgjegjësi është shumë i qartë, ky është shteti i Serbisë”, kishte thënë Konjufca.

Varrezat e dëshmorëve në Prishtinë

Teksa i ka renditur krimet e Serbisë të kryera në Kosovë gjatë luftës, Konjufca ka thënë se Serbia ende nuk ka ndryshur drejtim.

Derisa i ka nderuar e kujtuar të rënët për liri, Konjufca ka potencuar se dëshmorët që e dhanë jetën me pushkë në dorë e martirët që e derdhen gjakun për lirinë e Kosovës, e kanë dhënë jetën që fëmijët të mund të jetojnë të lrië e ta gëzojnë Kosovën e lirë.

Konjufca: Ne po i nderojmë të rënët për liri, kurse Serbia kasapin e vet

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika