Konjufca takohet me Walker, e vlerëson kontributin e tij për Kosovën

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka pritur të enjten në takim ambasadorin amerikan, William Walker, të cilin e ka vlerësuar për angazhimin dhe kontributin e tij për Kosovën

Ilustrim

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka pritur në takim të enjten e 19 janarit, ish-shefin e misionit të OSBE-së, ambasadorin amerikan, William Walker.

Konjufca e vlerësoi lart angazhimin e Walker për Kosovën, duke e quajtur atë “miku më i madh i Kosovës”.

“Është një kënaqësi e madhe për mua sa herë që takohem me ish-shefin e misionit të OSBE-së në vendin tonë, mikun e madh të Kosovës, ambasadorin amerikan, William Walker”, ka shkruar Konjufca në Facebook.

Ndërsa, ka theksuar se Walker i ka treguar botës e Millosheviçit të vërtetë në sy, gjë të cilën e bëri kur Kosova po digjej flakë.

“Z. Walker, pa iu trembur syri i pati thënë Millosheviçit të vërtetën në sy dhe i transmetoi botës atë që pa e përjetoi, të vërtetën që ajo duhet ta dinte, në kohën kur Kosova po digjej flakë, e populli i pafajshëm vritej e masakrohej brutalisht ditë e natë. Historia e udhëtimit të tij, veçanërisht dëshmia për Masakrën e Raçakut ishte kyç në shtyrjen e NATO-s për të nisur fushatën e saj të bombardimeve kundër Jugosllavisë”, ka vijuar Konjufca.

Ndër të tjera, në takim është diskutuar edhe për të arriturat në vend dhe zhvillimet aktuale.

“Sot e kujtuam një pjesë të së kaluarës, diskutuam edhe për të arriturat në vend dhe zhvillimet aktuale në vend, rajon e botë. Mirënjohës gjithmonë për z. Walker. Faleminderit”, ka përfunduar Konjufca.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

Të fundit nga rubrika