Konjufca takon ambasadoren greke, Heleni Vakali

Ambasadorja greke ka shprehur gatishmëri për forcimin e marrëdhënieve ndërmjet dy shteteve

Konjufca ka pritur në takim ambasadoren greke, Heleni Vakali.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, është takuar me shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë në Kosovë, Heleni Vakali.

Konjufca ka vlerësuar raportet e mira mes dy shteteve, duke çmuar përkrahjen e Greqisë, e njëherësh, gatishmërinë e avancimit të raporteve ndërshtetërore dhe thellimin e bashkëpunimit në projekte të ndryshme me interes të përbashkët.

Konjufca ka ritheksuar rëndësinë e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga Greqia dhe  mbështetjen për proceset e integrimit evropian dhe euroatlantik. Ai ka kërkuar përkrahjen për liberalizimin e vizave, anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës dhe organizata të tjera ndërkombëtare.

Më tej, në këtë takim është shprehur gatishmëria për forcimin e mëtejmë të marrëdhënieve mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Greqisë.

Me 6 maj, diplomatja greke ishte pritur në takim nga Zëvendëskryeministri i parë i Republikës së Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi.

Bislimi kërkon njohjen e pavarësisë nga diplomatja greke

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

KFOR-i: Ushtria serbe s’ka nevojë për autorizim për të lëvizur...

KFOR-i ka reaguar lidhur me vizitën e ministrit serb të Mbrojtjes dhe shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë, në bazën ushtarake...

Doktorët që lanë Gjermaninë për tu kthyer në Kosovë

Kohëve të fundit, lajmet për ikjen e punëtorëve e veçanarisht të doktorëve, nga Kosova për në vendet evropiane nuk kanë qenë të pakta. Por, fillimi...

Të fundit nga rubrika