Konjufca: Zgjedhjet nuk janë proces ushtarak, por një proces civil demokratik

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka folur për zgjedhjet e jashtëzakonshme të Kosovës, ku ka thënë se vendim për shtyrjen zgjedhjet është në dorën partive politike, por sipas tij,  organet e sigurisë të Kosovës do ta analizojnë situatë se a ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve por nëse ka mbahen s’po nëse jo ai ka thënë  se Komisioni qendrorë i zgjedhjeve e njofton Presidenten e Kosovës, Vjosa Osmanin.

Sipas Konjufcës nuk duhet të jepen urdhra politik që të mbahen zgjedhjet por duhet të analizohet situata në aspektet sigurisë.

“Ne jemi qëndrimet tona politike, amo çështja e sigurisë edhe institucioneve që ty ta sjellin në letër me dokumentacion cila është gjendjen e rrezikshmërisë, tani ti i ke dy variante mund të jetë rrezikshmëri që mundesh mi mbajt zgjedhjet me njësi speciale edhe nuk ka askush çfarë të bëjë”, ka deklaruar Konjufaca.

“Zgjedhjet nuk janë proces ushtarak, ky është një proces civil demokratik, e procesi civil demokratik duhet të mbahet me një nivel të normalitetit situatës politike dhe të sigurisë”.

Më tej, Konjufac ka sqarua sesi institucionet e sigurisë do ta informojnë  KQZ-ën për situatën e sigurisë edhe KQZ-ja do ta vlerësojë situatë se a do të mbahen zgjedhjet.

“KQZ-ja do ta informojmë Presidenten Vjosa Osmani, madje kjo e fundit do t’i ftojë partitë politike, ku këto do t’i japin qëndrimet e tyre, edhe nëse arrihet një konsensuse me 70 për qind e forcave politikë ashtu do të detyrohet presidentja të veprojë”, ka sqaruar Konjofca.

Ai ka përfunduar duke thënë se vendet Perëndimor e  kanë qëndrimin e njëjtë që të shtyhen zgjedhjet.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur nga viti...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët të shtunën, për hapjen e aplikimit për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit...

Të fundit nga rubrika