Kontrata kolektive, SBASHK-u me veprime ligjore kundër MASHT-it

Ministria e Arsimit shkëputi kontratën Kolektive që ishte nga 2021-ta me Sindikatën e Arsimit. E njëjta përfshinte disa të mira për mësimdhënësit e vendit të cilët po ankohën që i janë larguar. Në ndërkohë SBASHK-u po thotë që do të ndërrmarin veprime ligjore kundër Ministrisë së Arsimit

Foto ilustrim

Kontrata Kolektive e nënshkruar ndërmjet ish-Ministrit të Arsimit, Ramë Likaj  dhe kryetarit të SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj u shkëput nga Ministrja aktuale, Arbërie Nagavci.

Për këtë veprim kjo ministri pati këtë arsyetim.

“Kjo kontratë ka pasur probleme serioze ligjore dhe si e tillë është e pavlefshme. Për këtë kontratë nuk ka pasur asnjë vlerësim ligjor, financiar dhe planifikim buxhetor para nënshkrimit”.

Por, nga SBASHK-u po ankohën që nuk u përfshin në procesin e shkëputjës.

“Meqë shkëputja e Kontratës Kolektive nga ana e MASHTI-të është e njëanshme pa përfshirjen e SBASHK ne do ti ndërrmarin të gjitha rrugët ligjore”, ka thënë Shala.

Kontrata Kolektive ndër të tjera përfshinte disa të mira për mësimdhënësit. Një ndër to edhe ndihmesen prej 70 për qind të lirimit të pagesës për udhëtim.

Kjo nuk po mirëpritët aspak nga mësimdhënësi, Agim Kosumi.

“Çdo mësimdhënës pa kontratë kolektive nuk mund ti gëzoj shumë të drejta, pagesën e udhëtimit, pagesën e shujtave e nuk e di si po ka guxim një njeri të eliminoj gjithcka që është arritë deri më tash”, është shprehur Kosumi.

Megjithatë, Qeveria e Kosovës po planifikon që të krijoj një Kontratë të re kolektive.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në konferencën e të mërkurës tha se kontrata do të hartohet në përputhje me mundësitë buxhetore për pagat e reja për punonjësit në Republikën e Kosovës.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika