Kontrollohen 11 biznese në tri rajone të Kosovës, dyshohen për mallra të falsifikuara

Janë kontrolluar 11 biznese në Prizren, Gjakovë dhe Prishtinë nga Dogana e Kosovës dhe Policia e Kosovës, sepse dyshohet që ato mbajnë mallra të falsifikuara

Dogana e Kosovës

Përmes një aksioni që ka organizuar sot, Dogana e Kosovës dhe Policia e Kosovës, kanë kontrolluar 11 subjekte tregtare në Prishtinë, Prizren dhe Gjakovë, sepse dyshohet që të njëjtat mbajnë mallra të flasifikuara.

Lajmin për Dukagjinin e ka konfirmuar zëdhënësi i Doganës së Kosovës, Adriatik Stavileci.

“Dogana e Kosovë, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit, Drejtoria e Hetimit të Krimeve Kibernetike dhe Inspektorati i Tregut si anëtarë të Task Forcës për luftimin e piraterisë dhe falsifikimit, pas pranimit të informatave dhe punës në teren për verifikim të informatave, kanë zbuluar se subjektet tregtare posedojnë mallra që dyshohet se janë të falsifikuara.

Andaj, si rezultat i dyshimit institucionet e kompetente në bashkëpunim dhe koordinim të veprimeve konform kompetencave ligjore, kanë planifikuar veprimet operative në teren dhe është zbatuar Plani Operativ, ku janë kontrolluar 11 subjekte tregtare në 3 regjione të Republikës së Kosovës (Prishtinë, Prizren dhe Gjakovë)”, ka thënë Stavileci.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika