Koreja e Veriut lëshon raketa balistike mbi Japoni

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike mbi Japoninë. Raketa udhëtoi 4,500 km përpara se të binte në Oqeanin Paqësor. Ky veprim po shihet nga ShBA-të si i “pamatur dhe i rrezikshëm”

Njoftimi në një transmetim lajmesh në Japoni. për raketën balistike të lëshuar nga Koreja e Veriut

Koreja e Veriut ka lëshuar ​​një raketë balistike mbi Japoni për herë të parë në pesë vjet të martën, duke bërë që Tokio të aktivizojë sistemin e saj të alarmit raketor dhe të lëshojë një paralajmërim të rrallë për njerëzit që të strehohen.

Lëshimi i fundit – të cilin Shtetet e Bashkuara e quajtën “të pamatur dhe të rrezikshëm” – vjen në një vit rekord të testeve të armëve kundër sanksioneve nga Koreja e Veriut, e cila kohët e fundit rishikoi ligjet e saj për ta deklaruar veten një fuqi bërthamore “të pakthyeshme”.

Hera e fundit që Pheniani lëshoi një raketë mbi Japoni ishte në vitin 2017, në kulmin e një periudhe “zjarri dhe tërbimi” kur udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un shkëmbeu ofendime me presidentin e SHBA-së, Donald Trump.

Koreja e Jugut njoftoi se raketa balistike me rreze të mesme (IRBM) fluturoi rreth 4,500 kilometra (2,800 milje) – ndoshta një rekord i ri në distancë për testet e Koresë së Veriut, të cilat zakonisht kryhen në një trajektore të ngritur për të shmangur fluturimin mbi vendet fqinje.

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol e quajti lëshimin një “provokim” që shkel rregullat e OKB-së dhe u zotua për një “përgjigje të ashpër”, në një deklaratë të lëshuar nga zyra e tij.

Më vonë të martën, avionët luftarakë të Koresë së Jugut dhe të SHBA-së kryen një “stërvitje bombardimi preciz” në përgjigje, tha ushtria e Seulit, me F-15K të Koresë së Jugut duke hedhur municione të përbashkëta të sulmit të drejtpërdrejtë (JDAM) në një objektiv në Detin e Verdhë, njofton AFP.

Avionët luftarakë të Koresë së Jugut dhe të SHBA-së duke kryer një ‘stërvitje bombardimi preciz’ në përgjigje të lëshimit të raketës së Koresë së Veriut

Stërvitjet synonin të demonstronin “aftësinë e aleatëve për të kryer një goditje precize në origjinën e provokimeve”, tha në një deklaratë Shefi i Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut.

Kryeministri japonez Fumio Kishida e përshkroi testin e fundit të Phenianit si “një akt dhune”, ndërsa kreu i Bashkimit Evropian Charles Michel e quajti atë “një agresion të pajustifikuar”.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika