Koreja e Veriut nuk u përgjigjet thirrjeve të SHBA-së për ushtarin e humbur

Ekspertët thonë se një ushtar i tillë i rangut të ulët do të kishte pak vlerë propagande dhe inteligjence, gjë që mund ta shtyjë Korenë e Veriut ta lirojë atë - por ajo që do të ndodhë me të mbetet e pasigurt

Ushtari,Travis King
Ushtari,Travis King

Koreja e Veriut nuk po u përgjigjet përpjekjeve për të negociuar lirimin e një ushtari amerikan që u largua përtej kufirit të saj të armatosur rëndë, thotë Uashingtoni.

Ushtari ​​Travis King kaloi të martën Zonën e Çmilitarizuar (DMZ) që ndan Korenë e Veriut dhe atë të Jugut.

Pentagoni ka kontaktuar Korenë e Veriut, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit.

“Kam kuptuar se nga ato komunikime nuk kanë marrë ende përgjigje.”

Nuk ka pasur asnjë fjalë nga Veriu për vendndodhjen ose fatin e ushtarit.

Kriza vjen në një kohë veçanërisht të tensionuar me Veriun. Marrëdhëniet me SHBA-në kanë rënë në vitet e fundit, pasi ajo ka testuar dhjetëra raketa gjithnjë e më të fuqishme të afta për të mbajtur armë bërthamore.

Në këshillën e saj të udhëtimit, SHBA-ja u ka thënë qytetarëve të saj të mos udhëtojnë drejt Koresë së Veriut, një nga shtetet më të izoluara në botë, për shkak të “rrezikut serioz të arrestimit” dhe “kërcënimit kritik të ndalimit”.

Ekspertët thonë se një ushtar i tillë i rangut të ulët do të kishte pak vlerë propagande dhe inteligjence, gjë që mund ta shtyjë Korenë e Veriut ta lirojë atë – por ajo që do të ndodhë me të mbetet shumë e pasigurt.

Tashmë kanë kaluar dekada që kur një ushtar amerikan dezertoi për herë të fundit në veri.

Fakti që Pheniani nuk po u përgjigjet përpjekjeve të SHBA-së për të komunikuar po shton pasigurinë.

Ushtari do të kthehej në SHBA nga Koreja e Jugut, ku ishte vendosur, për t’u përballur me masa disiplinore.

Por 23-vjeçari nuk hipi në aeroplan kur u nda me shoqëruesit e tij ushtarakë në aeroportin Incheon afër Seulit të martën. Zyrtarët amerikanë të mbrojtjes thanë se ushtari kaloi “me dashje” në veri mbi një nga zonat më të fortifikuara në botë.

Travis King, i veshur me një këmishë të zezë dhe kapele të zezë, është parë në turne para se të kalonte kufirin
Travis King, i veshur me një këmishë të zezë dhe kapele të zezë, është parë në turne para se të kalonte kufirin

DMZ-ja i ka ndarë të dy vendet që nga Lufta Koreane në vitet 1950, në të cilën SHBA-ja mbështeti Jugun. Lufta përfundoi me një armëpushim, që do të thotë se të dy palët janë ende teknikisht në luftë. Dhjetëra mijëra trupa amerikane mbeten në jug.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika