Koreja Veriore: Lëshimi i raketës kishte qëllim t’i “trembte armiqtë”

Një ekran televiziv tregon imazhet e skedarëve të lëshimit të raketave të Koresë së Veriut gjatë një programi lajmesh në stacionin hekurudhor të Seulit në Seul, Koreja e Jugut, të enjten, 16 mars 2023, foto AP.

Koreja Veriore ka njoftuar të premten se ka lëshuar qëllimisht një raketë balistike ndërkontinentale për t’i “trembur armiqtë”, teksa Koreja Jugore dhe Japonia, gjatë një samiti të përbashkët, u pajtuan të punojnë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për sigurinë rajonale.

Raketa e Koresë Veriore u lëshua të enjten në mëngjes, disa orë para se presidenti i Koresë Jugore, Yoon Suk Yeol, të takonte kryeministrin e Japonisë, Fumio Kishida, në një samit që kishte si qëllim rikthimin e lidhjeve të sigurisë, përballë të kërcënimeve bërthamore nga Koreja Veriore.

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, po përpiqet t’i forcojë aleancat e saja në Azi, për të kundërshtuar kërcënimin bërthamor të Koresë Veriore dhe ndikimin në rritje të Kinës.

Një nga këto përpjekje është t’i përmirësojë lidhjet Kore e Jugut – Japoni, që janë ftohur viteve të fundit për shkak të çështjeve historike.

Agjencia Qendrore e Lajmeve e Koresë së Veriut ka thënë se lideri Kim Jong Un mbikëqyri testimin e raketës Hwasong-17 dhe ka theksuar nevojën për t’i “trembur armiqtë” mbi atë që e ka quajtur “armiqësinë e hapur të treguar ndaj vendit të tij nga stërvitjet ushtarake ShBA-Kore e Jugut”.

Shumë ekspertë thonë se Koreja Veriore përdor stërvitjet e rivalëve të saj si një pretekst për të zgjeruar në mënyrë agresive arsenalin e saj bërthamor dhe aftësinë e përgjithshme ushtarake.

Ata thonë se vendi synon të detyrojë SHBA-në të pranojë statusin e tyre si një fuqi bërthamore dhe të negociojë përfundimin e sanksioneve ndaj tij nga një pozicion fuqie.

Koreja Veriore, vitin e kaluar, ka miratuar ligjin për shpallje të vetes si shtet me armë bërthamore. Lideri i shtetit, Kim Jong-un, ka hedhur poshtë mundësinë e bisedimeve për çarmatosje.

Pheniani zyrtar ka kryer gjashtë testime bërthamore në periudhën 2006-2017, pavarësisht sanksioneve.

Ky shtet në lindje të Azisë dënon vazhdimisht sanksionet dhe deklaron se sistemi bërthamor i duhet për qëllime të mbrojtjes.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika