Korrespondenti për çështjet evropiane dhe të NATO-s, Stephan Israel: BE-ja ka dështuar në rolin e saj si ndërmjetës neutral

Nëse përshkallëzohet situata në veri të Kosovës, fajtori kryesor për këtë është BE-ja sipas korrespondentit për çështje evropiane dhe të NATO-s, Stephan Israel

Korrespondent për çështjet evropiane dhe të NATO-s, Stephan Israel, 

Korrespondenti për çështjet evropiane dhe të NATO-s, Stephan Israel, ka reaguar pas dështimit të dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë, ku e ka akuzuar përfaqësuesin e lart të Bashkimit Evropian për Politik të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ku ka thënë se ky dështim i dialogut është dështim i tij.

“BE-ja ka dështuar në rolin e saj si ndërmjetës neutral … sepse Brukseli gjithmonë është përpjekur të akomodojë presidentin Vuçiq dhe po i bën presion Kosovës si një partner gjoja më i dobët”, ka shkruar në Twitter.

Por, Israeli ka kujtuar se si Serbia është shtet kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian por “Serbia nuk respekton sanksionet e BE-së kundër Rusisë dhe po flirton me Kinën, e cila mbetet pa pasoja”.

Ndërsa, sipas tij Kosova është shteti i vetëm në Ballkan që është ende në pritje të liberalizimit të vizitave për Zonën Shengen.

“Vazhdimisht shtyhet me justifikime të reja”, ka shkruar Israel në Twitter.

“Serbia mban struktura paralele në veri të Kosovës dhe Brukseli shikon nga ana tjetër. Mosmarrëveshja për targat e makinave ka vite që ziej dhe Kosova është shtyrë vazhdimisht”, ka shtuar ai.

Israel, ka përfunduar duke thënë se nëse përshkallëzohet situata fajtori kryesor për këtë është BE-ja.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika