Kosova dhe Holanda të gatshme për bashkëpunim në fushën ushtarake

Ministri Armend Mehaj dhe ministrja Kajsa Ollongren janë dakorduar që të bashkëpunojnë në fushën ushtarake me ç'rast Mehaj e ka informuar ministren për avancimet e Ushtrisë së Republikës së Kosovës

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj në takim me ministren e Mbrojtjes Kombëtare të Holandës Kajsa Ollongren

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj është takuar me ministren e Mbrojtjes Kombëtare të Holandës, Kajsa Ollongren me të cilën ka diskutuar rreth bashkëpunimit mes vendeve në fushën ushtarake.

Gjatë takimit Mehaj e ka njoftuar ministren për avancimet që Ushtria e Republikës së Kosovës ka bërë përmes implementimit të Planit Gjithpërfshirës të Tranzicionit.

Investimet në ngritjen e kapaciteteve profesionale dhe operacionale dhe bashkëpunimin e ngushtë me shtetet anëtare të NATO-s, me të cilët koordinojnë në baza ditore aktivitetet përmes këshilltarëve ndërlidhës të NATO-s, të cilët janë duke shërbyer në Kosovë, të vendosur në zyret brenda objektit të Ministrisë së Mbrojtjes.

Ndër të tjera ka shtuar se janë dakorduar për bashkëpunim në çështjen e shkëmbimit të praktikave më të mira sa i përket inkuadrimit të vajzave në FSK.

Dhe po ashtu në ngritjen profesionale të tyre përmes trajnimeve, si dhe pjesëmarrjes në misione të përbashkëta me Forcat e Armatosura Holandeze.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika