Kosova dhe Turqia planifikojnë bashkëpunim në fushën e mjekësisë

Ministri i Shëndetësisë së Kosovës, Rifat Latifi është takuar me Guvernatorin e Izmirit, Yavuz Selim Kosger.
Pika kryesore e këtij takimi ishte forcimi i kapaciteteve profesionale mjekësore.
Zyra për shtyp e Ministrisë së Shëndetësisë (MSH) ka bërë të ditur se Latifi ka konfirmuar bashkëpunimin me Turqinë në fushën e shëndetësisë.

“Turqia dhe Kosova janë dy shtete që kanë miqësi shumëvjeçare dhe kjo miqësi duhet të
vazhdojë edhe më tutje, kësaj radhe me bashkëpunimin në fushën shëndetësore, pasi Izmiri ka universitete shumë të njohura, që kanë prodhuar kuadro të njohura në shkencat mjekësore”, ka thënë ai.

Ministri ka vazhduar më tej duke ftuar komunitetin shqiptar që jeton në Turqi, që
kanë përvojë në fushën e mjekësisë, t’i shërbejnë Kosovës, thuhet në një njoftim të MSH-së në rrjetin social Facebook.
Kosger ka shtuar se bashkëpunimi me Kosovën është i rëndësishëm, duke marrë parasysh të përbashkëtat e shumta që ka me Izmirin e Turqinë në përgjithësi.

Në mënyrë të ngjashme, një marrëveshje e tillë ishte nënshkruar me 16 qershor të këtij viti në kryeqytetin turk. Sipas kësaj marrëveshjeje, Turqia i dhuroi një autoambulancë Komunës së Mamushës në Kosovë, dhe një tjetër Qeverisë së Republikës së Kosovës si një gjest miqësie.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika