Kosova dhe Zvicra me marrëveshje për Çështjet Juridike-Penale

Ministria e Drejtësisë së Kosovës dhe Ambasada e Zvicrës në Kosovë, kanë nënshkruar marrëveshjen për ndihmë të ndërsjellë juridike, ku me ç’rast ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka bërë të ditur se marrëveshja synon bashkëpunim më të thellë të të dy vendeve në fushën e çështjeve penale.

Sipas Haxhiut, marrëveshja është përpiluar në bazë të rregullave dhe parimeve nga konventat e Këshillit të Evropës (KE) duke u bazuar në standardet ndërkombëtare të mbrojtjes së të drejtave të njeriut.

“Kjo marrëveshje parasheh marrjen e dëshmive, komunikimin e drejtpërdrejtë në mes të organeve tona gjyqësore themelimin e grupeve te përbashkëta hetimore, si dhe ngrirjen, sekuestrimin dhe konfiskimin e të ardhurave dhe instrumenteve të krimit”, deklaroi Haxhiu.

Ajo gjatë konferencës tregoi se me cilat shtete synojnë të lidhin një marrëveshje të tillë.

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu dhe ambasadori i Zvicrës në Kosovë, Thomas Kolly.

“Ne kemi marrëveshje me disa vende, megjithatë ne kemi planifikuar që të shohim se cilat janë disa prej vendeve me të cilat ende nuk kemi marrëveshje në mënyrë që të nisim diskutimet në raport me lidhjen e marrëveshjeve”.

“Tani jemi në proces me Francën ku janë duke vazhduar negociatat me këtë shtet dhe po ashtu kemi shprehur gatishmërinë që të lidhim marrëveshje edhe me Kroacinë, dhe jemi në pritje të përgjigjes së tyre”, tha tutje ajo.

Nënshkrimi i marrëveshjes në fjalë është bërë nga ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu dhe ambasadori i Zvicrës në Kosovë, Thomas Kolly.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika