Kosova mposhtet nga Ukraina në “Elite Round”

Përfaqësuesja U17 e Kosovës në futboll, e ka nisur me humbje fazën e “Elite Round” në kuadër të kualikueseve që po zhvillohen për Europianin e këtyre grupmoshave që zhvillohet në Izrael këtë verë.

Shpresat e dardanëve pësuan me rezultat 0-2 nga Ukraina, ndeshje kjo që shënonte rikthimin e kombëtareve të Ukrainës në garat e UEFA-s për herë të parë që nga nisja e luftës kundër Rusisë.

Ekipi i Kosovës U17 nuk arriti të marrë rezultat nga përballja e zhvilluar në “Stadio Comunale Stefano Lotti” në Itali.

45 minutat e para ishin relativisht pozitive, me të përzgjedhurit e Arsim Abazit që krijuan disa mundësi për gol, por pa sukses.

Rezultati ishte i pandryshuar deri në minutën e 75-të, por në çerekun e fundit të ndeshjes Ukraina e goditi Kosovën dy herë.

Ishin Dmitri Kremchanin dhe Oleksej Gusjev ata që shënuan për ukrainasit.

Para ndeshjes, Kapiteni i skuadrës, Igball Jashari, anëtar i familjes legjendare Jashari, sot i ka dhuruar një fanellë të nënshkruar nga të gjithë futbollistët e Kosovës kapitenit të Ukrainës, në shenjë solidarizimi për agresionin që ky shtet po pëson nga Rusia.

Në ndeshjen e ardhshme, Kosova U17 luan ndaj Italisë, ndërsa Ukraina luan me Poloninë.

Dardanët pësojnë humbje nga Ukraina në “Elite Round”

 

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

KFOR-i: Ushtria serbe s’ka nevojë për autorizim për të lëvizur...

KFOR-i ka reaguar lidhur me vizitën e ministrit serb të Mbrojtjes dhe shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë, në bazën ushtarake...

Doktorët që lanë Gjermaninë për tu kthyer në Kosovë

Kohëve të fundit, lajmet për ikjen e punëtorëve e veçanarisht të doktorëve, nga Kosova për në vendet evropiane nuk kanë qenë të pakta. Por, fillimi...

Të fundit nga rubrika