Kosova pjesë e ndihmës ushtarake nga ShBA-ja, Osmani e falënderon Blinken

Misioni i ShBA-së në NATO ka bërë të ditur se do të ndajnë 2.2 miliardë dollarë për investime ushtarake për vendet aleate në mesin e të cilave është edhe Kosova. Ndërsa, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, për këtë ka falënderuar posaçërisht sekretarin e Shtetit të ShBA-së, Antony Blinken

Foto ilustrim, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe takimi i jashtëzakonshëm i Misionit të ShBA-së në NATO

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA), do të ndajnë 2.2 miliardë dollarë për investime ushtarake për vendet aleate në mesin e të cilave është edhe Kosova.

Këtë, e ka bërë të ditur Misioni i ShBA-së në NATO, të premten në një postim në rrjetin social Twitter.

Ndërsa në lidhje me këtë vendim, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka falendëruar personalisht sekretarin e Shtetit të ShBA-së, Antony Blinken.

Sipas saj, Blinken është duke dhënë një angazhim të palëkundur për paqe dhe siguri.

“Një falënderim personal për Sekretarin Antony Blinken për angazhimin e tij të palëkundur për paqen dhe sigurinë në rajonin tonë dhe më gjerë”, ka shkruar Osmani, në rrjetin social Twitter.

Po ashtu, Osmani ka thënë se Kosova është mirënjohëse ndaj partnerëve amerikanë, që sipas saj, ata qëndrojnë gjithmonë me popullin e Kosovës.

“Ne u jemi mirënjohës partnerëve tanë amerikanë që qëndrojnë gjithmonë me popullin e Kosovës. Së bashku, ne do të shkojmë nga forca në fuqi!”, ka shtuar ajo.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika