Kosova shënon fitoren e parë në Kampionatin Evropian U-18

Dardanët e rinj kanë mundur Qipron me rezultat 90-74 (26:19, 26:15, 18:19, 20:21), në sfidën e vlefshme për vendin e 21-të.

Kosova ka shënuar fitoren e parë në ndeshjen e fundit të Kampionatit Evropian, Divizioni B për meshkuj U-18 duke mundur Qipron me rezultat të thellë, 90-74, bën të ditur FBK.

Pjesa e parë për dardanët u nis me një epërsi prej 6 pikësh për të përfunduar çerekun e parë me shifrat e shënuara 26-19.

Epërsia e këtillë vazhdoi edhe në pjesën e dytë të lojës me rezultat 52-34.

Megjithëse në periodën e tretë Qiproja tentoi të rikthehej, Dardanët mbajtën epërsinë.

Dhjetë minutat e fundit ishin të barabartë, 20:21, duke bërë që Kosova të triumfojë me rezultat 90-74.

Tek Kosova u dalluan Olsi Kurtaj me 21 pikë, dhjetë kërcime e shtatë asistime, Norik Binqe me 16 pikë e pesë kërcime, Anes Gashi me shtatë pikë e 13 asistime, Bardh Istrefi me 21 pikë e gjashtë kërcime dhe Arlind Konjuhi me 17 pikë.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika