Kovaçeski mban takim me 27 delegatët e BE-së për skriningun

Maqedonia e Veriut nga enjtja e 15 shtatorit, do të fillojë Skriningun për anëtarësimin në Bashkimin e Evropian e për këtë çështje i pari i qeverisë maqedonase Dimitar Kovaçevski, ka takuar 27 delegatët nga BE-ja

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski

E enjtja  e 15 shtatorit të vitit 2022, për Maqedoninë e Veriut është një datë historike pasi po këtë ditë fillon procesi i Skriningut, për anëtarësimin e këtij vendi në Bashkimin Evropian(BE).

Për këtë çështje ka shkruar dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, i cili ka thënë se “ky është një moment historik për ne, për progresin e vendit tonë në integrimin evropian, si një hap i radhës pas hapjes së negociatave mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së”.

Të mërkurën e 14 shtatorit, Kovaçevski, ka mbajtur  takimin e parë me 27  delegatët e shteteve anëtare të BE-së.

“Në prag të fillimit të nesërm të procesit të skriningut për aderimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, sot mbajtëm takimin e parë me delegatët e 27 shteteve anëtare të BE-së. Grupi Punues i Këshillit të BE-së,  ngarkuar për zgjerimin e BE-së”, ka shkruar Kovaçevski në Facebook.

Ai ka përfunduar duke shprehur mirënjohjen për punën e përfaqësuesve të Grupit Punues të Këshillit të BE-së, të cilët sipas tij janë duke e përkrahur Maqedoninë e Veriut në rrugëtimin e saj evropian për anëtarësimin e plotë në BE.

 

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika