Kovaçevski dhe Edshtadler: Integrimi në BE i Shkupit dhe Tiranës është çështje e stabilitetit dhe sigurisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe Ministrja Federale e për Bashkim Evropian (BE) dhe çështje kushtetuese të Republikës së Austrisë, Karolina Edshtadler.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski është takua me Karolina Edshtadler, Ministre Federale e për Bashkim Evropian (BE) dhe çështje kushtetuese të Republikës së Austrisë, ku kanë diskutuar për integrimin e Maqedonisë së Veriut në BE, dialogun Shkup-Sofje si dhe për luftën në Ukrainë.

Kryeministri maqedonas dhe ministrja austriake gjatë takimit kanë konstatuar se integrimi i Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në BE është i rëndësishëm për stabilitetin dhe sigurinë e rajonit, por edhe të Evropës, dhe se tani është koha për të ecur përpara.

Në këtë drejtim, Edshtadler ka thënë se shteti austriak mbështet plotësisht aspiratat evropiane të Maqedonisë së Veriut.

Kryeministri Kovaçevski e ka falënderuar ministren austriake për mbështetjen e madhe që vjen nga shteti i saj për integrimet evropiane të Shkupit zyrtarë si dhe për investimet e mëdha që i bënë në shtetin maqedonas.

“Ne kemi miratuar masa kundër krizës për të ndihmuar qytetarët dhe kompanitë. Ne po zgjidhim sfidat me sigurinë energjetike dhe ushqimore”.

Kovaçevski - Edshtadler: Eurointegrimet e Maqedonisë së Veriut janë të nevojshme për stabilitetin e rajonit dhe të BE-së | Влада на Република Северна Македонија

“Bisedojmë me Bullgarinë për zgjidhjet e mundshme. Euro-integrimet e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë janë një sinjal i domosdoshëm për të gjithë rajonin dhe të rëndësishëm për stabilitetin në BE”, ka thënë kryeministri maqedonas Kovaçevski.

Ai, gjithashtu, theksoi se janë vendosur politikisht në linjë me politikat e NATO-s, dhe se janë të gatshëm t’i japin ndihmë Ukrainës dhe të pranojnë refugjatë të mundshëm.

Në aspektin bilateral mes dy vendeve, është biseduar për mundësitë dhe për avancimin e tregtisë, për zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve mes dy vendeve si dhe për fusha të tjera me rëndësi për qytetarët.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Abazoviq për sulmin në Cetinë: Mali i Zi nuk mban...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, pas ngjarjes tragjike që rezultoi më vdekjen e më shumë se dhjetë personave në Cetinë, ka thënë...

Të fundit nga rubrika