Kovaçevski: Kemi siguruar rritjen më të lartë historikisht të pensioneve

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka thënë se metodologjia e re që ka miratuar qeveria e drejtuar nga ai, ka siguruar rritjen më të lartë historike të pensioneve.

Sipas Kovaçevskit, pensionet janë rritur për 1000 denarë, dhe ky vendim do të zbatohet qysh nga muaji i ardhshëm.

“Çdo pensionist në tre muajt e ardhshëm, do të marrë plus 1000 denarë në llogarinë e tij, si mbështetje financiare në kohë krize”.

“Përveç këtyre mjeteve, me metodologjinë e re që kemi miratuar, kemi siguruar rritjen më të madhe historikisht të pensioneve”, ka shkruar Kovaçevski në rrjetin social Facebook.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika