Kovaçevski pas takimit me Kurtin e Vuçiqin: I inkurajoj palët të jenë konstruktive dhe të kenë një ditë produktive

Gjersa ka inkurajuar palët të tregohen konstruktive në dialog, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski u ka uruar sukses, duke thënë se beson që dialogu është i rëndësishëm dhe mënyra e vetme drejt një zgjidhjeje në një botë demokratike. Si i tillë, ai ka thënë se dialogu ka mbështetjen e tij

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, pas takimeve me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin serb, Aleksandër Vuçiq  ka deklaruar se ka inkurajuar palët që të kenë një ditë produktive duke u treguar konstruktivë.

Ohri i Maqedonisë është vendi i takimit ku do të zhvillohet pjesa tjetër e dialogut Kosovë-Serbi. Nikoqiri i këtij takimi ka zhvilluar takime individuale me të dy negociatorët e palëve të dialogut dhe para fillimit të takimit zyrtar, në fjalën e tij për media ka bërë të ditur se u ka uruar fat.

“Këtë mëngjes me kërkesën time, u takova me presidentin Vuçiq dhe kryeministrin Kurti. Do të doja që personalisht të potencoj rëndësinë që ne, si të qenurit shtet fqinj i Kosovës dhe Serbisë, t’ju uroj sukses në këtë dialog, sepse besoj që është e rëndësishme dhe mënyra e vetme drejt një zgjidhjeje në një botë demokratike në shekullin e 21”, ka deklaruar ai.

Ai ka inkurajuar palët të jenë konstruktive në dialog.

“I inkurajoj palët të jenë konstruktive dhe të ketë një ditë produktive”, ka deklaruar ai.

 

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika