KPK-ja reagon ndaj deklaratave të Haxhiut, i quan të pavërteta

KPK-ja i ka quajtur të pavërteta deklaratat e ministres Haxhiu për trajtimin e krimeve të luftës, duke thënë se "janë katër prokurorë të caktuar në Departamentin për Krime të Luftës të Prokurorisë Speciale". Sipas KPK-së, janë caktuar edhe gjashtë bashkëpunëtorë profesionalë e dy zyrtarë ligjorë

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) ka reaguar pas deklaratave të ministres të Drejtësisë, Albulena Haxhiu, në lidhje me “mosvullnetin e as interesin për trajtimin serioz të krimeve të luftës nga sistemi prokurorial i Kosovës me në krye ish-kryeprokurorin Lumezi”.

KPK-ja i ka quajtur të pavërteta këto deklarata, duke thënë se “Këshilli Prokurorial i Kosovës ka caktuar katër prokurorë në Departamentin për Krime të Luftës të Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës. Për të mbështetur këtë departament, po ashtu, janë caktuar edhe gjashtë bashkëpunëtorë profesionalë dhe dy zyrtarë ligjorë”.

Sipas KPK-së, kjo është e dëshmuar lehtë pasi “me marrjen e mandatit të ish-kryeprokurorit Aleksandër Lumezi, janë marrë veprime konkrete si: janë lëshuar 72 urdhërarreste ndërkombëtare për arrestimin e të dyshuarve për krime lufte, janë ndërmarrë veprime konkrete hetimore në drejtim të zbulimit të kryesve të veprave penale dhe kundër urdhërdhënësve, janë ngritur dhjetëra aktakuza, është përgatitur baza e të dhënave në Prokurorinë Speciale të Republikës së Kosovës për rastet e krimeve të luftës dhe është harmonizuar kjo databazë me atë të Policisë së Kosovës”.

Tutje, thuhet se me iniciativën e ish-kryeprokurorit Lumezi, është përgatitur dhe miratuar Strategjia për trajtimin e rasteve të krimeve të luftës. Këto dhe shumë veprime të tjera janë ndërmarrë dhe janë duke u ndërmarrë në baza ditore për hetimet e krimeve të luftës në Kosovë.

Ndër të tjera, Këshilli Prokurorial i Kosovës ka thënë se e vlerëson lart angazhimin dhe gatishmërinë profesionale të ish-kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi, duke theksuar se “çfarëdo tendencë për të mos njohur të arriturat institucionale nënkupton margjinalizim të të arriturave shtetërore”.

Ndryshe, të hënën, ministrja Haxhiu ka thënë se kërkesa për lëshimin e urdhërarrestit ndërkombëtar për kriminelët e masakrës së Reçakut, është lajm i mirë për drejtësinë dhe Kosovën, sepse për herë të parë po shihen përpjekjet serioze për trajtimin e krimeve të luftës.

Sipas saj, qeverisjet e kaluara sikurse edhe sistemi prokurorial në krye me ish-kryeprokurorin Lumezi nuk kanë pasur as vullnetin e as interesin për trajtimin serioz të këtyre krimeve ndaj popullit të Kosovës.

Haxhiu ka theksuar është shumë e rëndë që misionet e instaluara në Kosovë, UNMIK e EULEX, sikurse edhe sistemi i drejtësisë, nuk kanë bërë sa duhet në drejtim të hetimit dhe gjykimit të shumë krimineleve të luftës, me qëllim që të sjellin drejtësi për qindra masakra në Kosovë e as për masakrën e Reçakut.

Haxhiu: Sistemi prokurorial në krye me Lumezin nuk kishte vullnet t’i trajtojë seriozisht krimet e Serbisë në Kosovë

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur nga viti...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët të shtunën, për hapjen e aplikimit për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit...

Të fundit nga rubrika