Krack lavdëron pilotin Alonso për lidershipin që ka sjellë në ekip

Krack ka lavdëruar Alonson për udhëheqjen e tij që nga bashkimi me Aston Martin

Drejtori i ekipit të Aston Martin, Mike Krack, ka lavdëruar pilotin Fernando Alonso për lidershipin që ai ka sjellë në ekip, pasi ai gjithashtu reflektoi në udhëtimin e tyre 12-mujor për të qenë aktualisht i dyti në renditje.

Alonso dhe Aston Martin kanë shijuar një fillim të mirë të sezonit 2023, me spanjollen që përfundon në podium në secilën nga tri garat hapëse, pasi iu bashkua skuadrës nga Alpine si zëvendësim për Sebastian Vettel në pension.

Duke folur në Melburn, ku Alonso përfundoi i treti – Krack u pyet për marrëdhëniet e lulëzuara mes spanjollit dhe ekipit.

Ai u përgjigj: “Mendoj se në thelb ishte një konfirmim se ku po qëndron në ekip”.

“Ai solli shumë energji, shumë pozitivitet kur mbërriti. Ai po udhëheq me shembull në çdo kohë. Ai është atje shumë herët, ai po punon vërtet shumë, dhe është ky shembull që të gjithë e shohin dhe e kapin dhe jep një nivel shtesë motivimi”.

“Mendoj se këndimi i emrit ishte si një konfirmim edhe për të që vërtet solli shumë në ekip. Dhe ishte podiumi i 100-të për të, kështu që mendoj se është gjithashtu një mënyrë e bukur për ta festuar atë”, ka theksuar Krack.

Krack ka lavdëruar Alonson për udhëheqjen e tij që nga bashkimi me Aston Martin

Aston Martin ka bërë kapërcimin nga e shtata në renditjen e konstruktorëve në vitin 2022, në vendin e dytë aktualisht në kampionat – përpara kampionëve të botës disa herë Mercedes dhe Ferrari.

Megjithatë, në këtë moment sezonin e kaluar, skuadra me ngjyrë jeshile nuk kishte shënuar asnjë pikë dhe Krack reflektoi për diferencën që ka bërë një vit.

“Mendoj se ne ishim skuadra e vetme që nuk kishim shënuar asnjë pikë, me një makinë që ishte e vështirë për t’u drejtuar, shumë e ngadaltë dhe me pilotë që kishin filluar të humbnin besimin në ekip, në makinë,” ka theksuar Krack.

“Pra, që nga ajo pikë, ne thamë, ‘ok ka vetëm një mënyrë për të dalë nga kjo, duke qëndruar së bashku dhe duke punuar shumë.’ Dhe kjo është ajo që ne vazhduam me të, dhe mendoj se ia dolëm mjaft mirë të dilnim me AMR22 vitin e kaluar, gjatë sezonit.

“Natyrisht, në fund të vitit, me përfundimin e shtatë, mendoj se kjo nuk reflektonte 100% ku ishte makina në atë kohë. Kjo gjithashtu merret shpesh si referencë, e dini, si kur shohim se ku jemi tani.

“Por krahasuar me përfundimin e shtatë, mendoj se ishim më mirë se kaq në fund të vitit të kaluar, por rezultati është pikërisht ai që është në letër”.

Ai përfundoi se “Dhe më pas ne vazhduam në vijën bazë gjatë dimrit, duke u përpjekur të bënim vërtet disa hapa të mëtejshëm, të cilët mendoj se ia dolëm. Dhe duke pasur parasysh që është gjithashtu relative, e gjithë kjo gjë, ndoshta skuadrat e tjera që bëjnë një punë jo aq të mirë sa ne, kjo na bëri të përfundojmë këtu ku jemi.

“Por është padyshim bukur të jesh në atë pozicion tani krahasuar me 12 muaj më parë. Por na tregon gjithashtu se sa shpejt mund të shkojnë gjërat në Formula 1.”

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika