Krasniqi: Emërimi i Aliut në KPM dëshmon synimin e Qeverisë për t’i kapur mediat

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka reaguar në një postim në Facebook pas emërimit të Luljeta Aliut si anëtare në Komisionin e Pavarur për Media. Sipas tij, ky emërim dëshmon se Qeveria është në mision për të penguar fjalën e lirë dhe synon kapjen e mediave

Memli Krasniqi, kryetar i PDK-së

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, ka shprehur kundërshtimin e tij ndaj emërimit të Luljeta Aliut si anëtare në Komisionin e Pavarur për Media (KPM).

Në një postim në Facebook, ai ka theksuar se ky veprim dëshmon se Qeveria e Kosovës po synon të pengojë fjalën e lirë dhe t’i kapë mediat.

“Me emërimin e Luljeta Aliut si anëtare në Komisionin e Pavarur për Media, një militante e deklaruar politike e Vetëvendosjes, kjo Qeveri dëshmoi edhe një herë se është në mision për të penguar fjalën e lirë, duke synuar kapjen e mediave”, është shprehur Krasniqi.

Krasniqi ka vlerësuar se mediat duhet të jenë të lira dhe të pavarura si një platformë e rëndësishme jopolitike, e cila mban përgjegjës pushtetin dhe monitoron veprimet qeveritare në raport me ligjin dhe qeverisjen e mirë.

Ai ka shtuar se vetëm pushteti i korruptuar dhe autokratik synon kontrollin politik të mediave dhe institucioneve të pavarura, dhe se kjo sipas tij, po ndodh në vendin tonë që prej ardhjes në pushtet të Qeverisë Kurti.

“Vetëm një pushtet i korruptuar dhe autokrat synon kontrollin politik të mediave dhe të institucioneve të pavarura e fatkeqësisht kjo po ndodh tash e dy vjet në vendin tonë”, ka shkruar tutje ai.

Krasniqi ka përfunduar deklaratën e tij me thirrjen “Larg duart nga mediat!”

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika