Krasniqi fton institucionet e Kosovës që të angazhohen për Rezolutën kundër raportit të Dick Marty-t

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi u ka bërë thirrje institucioneve të Kosovës që të angazhohen 'për ta hequr përgjithmonë imazhin e rëndë që ka lënë mbi UÇK-në raporti i Dick Marty-t'

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi ka ftuar institucionet e Kosovës që të angazhohen njësojë si Shqipëria, e cila i ka kërkuar zyrtarisht Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës që ajo ta rishikojë Rezolutën 1782 dhe njëherësh, t’i shpallë të pabazuara akuzat për trafikim të paligjshëm të organeve njerëzore gjatë Luftës Çlirimtare të Kosovës.

Krasniqi ka thënë se vendime të tilla janë të nevojshme, sepse sipas tij në radhë të parë e vërteta në lidhje me akuzat ndaj UÇK-së, i duhet shtetit të Kosovës.

“Ftoj institucionet e Kosovës që t’i përgjigjen këtij rrugëtimi dhe të angazhohen në lobimin e miqve tanë ndërkombëtarë, veçanërisht në Këshillin e Evropës, duke trokitur në çdo derë ku është e nevojshme, sepse e vërteta i duhet në radhë të parë shtetit të Kosovës, për ta hequr përgjithmonë perden e imazhit të rëndë që ka hedhur mbi UÇK-në, raporti fantom i Dick Martyt”, ka deklaruar Krasniqi, në rrjetin social Facebook.

Po ashtu, kreu i PDK-së ka shprehur mirënjohje për shtetin shqiptar dhe kryeministrin Edi Rama që pas dorëzimit të rezolutës kundër raportit të Dick Marty-t, është kërkuar nga Këshilli i Evropës të rishikojë Rezolutën mbështetëse dhe t’i shpallë të pabazuara akuzat për trafikim të organeve gjatë luftës çlirimtare të Kosovës

Krasniqi këtë vendim e ka cilësuar si mbrojtje të së vërtetës, që sipas tij ky vendim do të çlirojë pretendimet e pabaza kundër luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

“Jam jashtëzakonisht mirënjohës ndaj shtetit shqiptar, që tashmë edhe zyrtarisht është vënë në mbrojtje të së vërtetës së luftës së pastër të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, për ta çliruar këtë të vërtetë nga pretendimet e fabrikuara e të pabaza kundër lirisë dhe pavarësisë sonë”, është shprehur Krasniqi.

Ndërkaq, ai ka thënë se ky është hapi i parë në rrugën drejt konfirmimit të së vërtetës për ‘akuzat’, ndaj luftës së UÇK-së.

“Adresimi i Shqipërisë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, me kërkesë për të rishikuar rezolutën e KE-së që merr për bazë raportin e Dick Marty-t, është hapi i parë në rrugën tonë të përbashkët drejt konfirmimit të së vërtetës, të drejtës e drejtësisë”, ka thënë ai.

Sipas tij, UÇK-ja ka pasur një mision të qartë dhe të shenjtë vetëm “Lirinë e populli të Kosovës”, dhe për këtë ai ka shtuar se asgjë nuk do të mund ta zhbëjë të vërtetën e këtij misioni.

Gjithashtu, ai ka falënderuar kryeministrin Rama për angazhimin e tij në këtë rrugëtim ‘për të vërtetën dhe të drejtën e luftës së UÇK-së’.

Pasi, të shtunën Përmes një shkrimi në Facebook, Rama ka njoftuar se Rezoluta u është dërguar vendeve anëtare dhe atyre me statusin e vëzhguesit të Këshillit të Evropës.

Pra, Kuvendi i Shqipërisë, zyrtarisht, e ka dorëzuar në Këshill të Evropës rezolutën kundër raportit të Dick Marty-t, i cili i akuzon ish-krerët e UÇK-së për tregti me organe njerëzore.

Kuvendi i Shqipërisë me shumicë votash e kishte miratuar rezolutën kundër raportit të Dick Marty-t më 21 korrik të këtij viti.

Shqipëria e dorëzon në Këshill të Evropës rezolutën kundër raportit të Dick Marty-t

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika