Krasniqi: Lia e majmunit nuk e ka mundësinë e përhapjes si COVID-19

Drejtori i SHSKUK-së, Valbon Krasniqi, ka thënë se lia e majmunit nuk e ka mundësinë e përhapjes si COVID-19, dhe nëse do të shfaqen raste me këtë sëmundje, spitalet janë të përgatitura për t'i trajtuar

Drejtori i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), Valbon Krasniqi, ka folur rreth sëmundjes së re të përhapur në botë e njohur si lia e majmunit.

Ai në një intervistë për Kp, ka deklaruar se lia e majmunit nuk e ka mundësinë e përhapjes si COVID-19.

“Sigurisht që ne e përcjellim me vëmendje situatën me vendet e rajonit, por edhe më gjerë, dhe në rast se eventualisht paraqiten, atëherë që sigurisht spitalet tona do të jenë të përgatitura për trajtimin e tyre…Nga ajo që dihet deri tani të paktën është se kjo sëmundje nuk e ka mundësinë e përhapjes sikurse COVID-i dhe shpresojmë që mos ta marrë atë fuqi dhe atë shpejtësi, por duhet të presim se si po zhvillohet situata”, ka thënë ai.

Ndryshe, të shtunën, Ministria e Shëndetësisë, tashmë e ka konfirmuar se është një rast i dyshimtë me linë e majmunëve në Kosovë.

Bëhet fjalë për një 69-vjeçar nga Dragashi, i cili për momentin është në izolim, i hospitalizuar në Klinikën Infektive, QKUK, ndërsa gjendja e tij është stabile.

Ministria ka njoftuar se po vazhdon mbikëqyrja epidemiologjike e pacientit dhe gjurmimi i kontakteve.

“Mostra do të dërgohet në laboratorin referent të OBSh në Holandë, presim edhe rezultatet laboratorike deri në diagnozën përfundimtare sipas kritereve të parapara. Pacienti është në izolim, i hospitalizuar në Klinikën Infektive, QKUK”, ka bërë të ditur Ministria e Shëndetësisë.

Ministria e Shëndetësisë njofton se i dyshuari me linë e majmunëve është i hospitalizuar në QKUK

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika