Krasniqi mbledh kryesinë e PDK-së: Qëndrimi për planin evropian mbetet i pandryshueshëm

Kreu i PDK-së, Memli Krasniqi pas takimit me emisarin e BE-së për dialog, Lajçak ka ftuar mbledhjen e kryesisë së partisë, ku është theksuar se qëndrimi i PDK-së mbetet  konsistent dhe i pandryshueshëm në lidhje me planin evropian

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi me kryesinë e partisë së tij

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, ka ftuar të premten mbledhjen e Kryesisë së partisë, ku është diskutuar për zhvillimet e fundit politike në vend.

I pari I PDK-së ka njoftuar Kryesinë për takimet dhe komunikimet e ditëve të fundit që ka pasur me akterë të ndryshëm, vendorë dhe ndërkombëtarë, pas dakordimit të kryeministrit, Albin Kurti për propozimin evropian.

Gjatë këtij takimi, Krasniqi i ka informuar anëtarët e Kryesisë edhe për takimin me të dërguarin e posaçëm të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, të cilin e priti sot në selinë e Partisë Demokratike të Kosovës.

“Qëndrimi i PDK-së mbetet  konsistent dhe i pandryshueshëm në raport me këtë marrëveshje, e cila është e pamjaftueshme dhe mundësi e humbur për një progres final, të cilin e kanë pritur të gjithë qytetarët e Kosovës”, thuhet në njoftim.

Tutje thuhet se kjo marrëveshje sipas tij heq dorë prej arritjes së njohjes së ndërsjellë.

“Kryeministri Kurti e ka keqpërdorur legjitimitetin qytetar për t’i bërë një dëm afatgjatë Kosovës, duke ia zvarritur në pafundësi konfliktin e ngrirë me Serbinë”, ka thënë Krasniqi.

Në fund të këtij takimi, u dakordua që javën e ardhshme të ftohet edhe mbledhja e Këshillit Drejtues të PDK-së.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika