Krasniqi: Më mbani për fjale, të shtunën s’do të nënshkruhet marrëveshja

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka thënë se të shtunën nuk do të ketë marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, është i bindur se të shtunën e 18 marsit nuk do të ketë marrëveshje të nënshkruar nga Kosova dhe Serbia.

Në një intervitë për RTV21, Krasniqi tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, po shtyhen se cili është “djalë më i mirë” para ndërkombëtarëve.

“Nga rrjedha e deritanishme e dialogut është vështirë të jesh optimist që do të ketë një marrëveshje. Unë aspak nuk jam i bindur se marrëveshja do të realizohet dhe këtë dua ta themi hapur. Këtu esencialisht çka është duke u zhvilluar është një lojë mes kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiq se cili është djalë i mirë në sytë e ndërkombëtarëve. Nuk ka qasje të sinqertë që vërtetë duan ta arijnë marrëveshjen. Sot ua them me bindje të plotë se të shtunën nuk do të nënshkruhet asgjë, ashtu siç nuk është nënshkruar më 27-in në Bruksel, as në Ohër të shtunën nuk do të ketë kurrëfar nënshkrimi. Jam 100% i bindur, më mbani për fjale”, tha Krasniqi.

Më 18 mars, në Ohër, shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, dhe i dërguari i bllokut për dialogun, Mirosllav Lajçak, fillimisht do të mbajnë takime dypalëshe me Kurtin dhe Vuçiq, dhe më pas është paraparë të mbahet takimi i përbashkët.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika