Krasniqi në Skënderaj: Gjendja është e rëndë, niveli qendror duhet të reagojë me të gjitha kapacitetet

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës të reagojë me të gjitha kapacitetet për ta menaxhuar situatën me vërshime në komunat e Kosovës

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, e ka vizituar komunën e Skënderajt, e cila është përballur me dëmtime të mëdha si pasojë e vërshimeve të shkaktuara nga shiu.

Në një reagim të tij, Krasniqi tha se dëmet në këtë komunë janë të mëdha.

“Fatkeqësisht, dëmet janë të mëdha. Fatmirësisht, humbje në njerëz nuk ka”, ka shkruar Krasniqi.

Vershimet në Skënderaj

Ai ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës të reagojë me të gjitha kapacitetet shtetërore sipas nevojës.

“Gjendja është e rëndë, me dëme të mëdha materiale dhe infrastrukturë të bllokuar publike. Prandaj, reagimi i nivelit qendror duhet të jetë konform situatës emergjente, me të gjitha kapacitetet shtetërore, përfshirë krijimin e një pakoje financiare për kompensimin e të gjitha dëmeve që kanë pësuar qytetarët”, ka thënë Krasniqi.

Krasniqi ka uruar që situata sa më shpejt të kthehet në normalitet dhe qytetarët atje të mund të kthehen në shtëpitë e tyre.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika