Krasniqi në takim me Abazoviqin: Kërkova mbështetjen e Malit të Zi për Kosovën në rrugën e përbashkët drejt integrimit euro-atlantik

Këtë të premte kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka pritur në takim kryeministrin në detyrë të Malit të Zi, Dritan Abazoviq dhe delegacionin e tij

Kreu i PDK-së, Memli Krasniqi dhe kryeministri në detyrë i Malit të Zi, , Dritan Abazoviç

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka pritur në takim kryeministrin në detyrë të Malit të Zi, Dritan Abazoviq dhe delegacionin e tij.

Krasniqi dhe Abazoviq kanë diskutuar për raportet fqinjësore mes dy shteteve dhe mundësitë e reja të thellimit të bashkëpunimit.

“Marrëveshja e nënshkruar sot për shfrytëzimin e hapësirës ajrore është një lajm i mirë dhe urova që ajo të zbatohet sa më parë. Si anëtare e NATO-s dhe shtet që ka bërë progres në procesin e anëtarësimit në BE, nga Kryeministri Abazoviç kërkova mbështetjen e Malit të Zi për Kosovën në rrugën e përbashkët drejt integrimit Euro-Atlantik”, ka shkruar Krasniqi.

Kreu i PDK-së ka informuar Abazoviqin mbi zhvillimet me rëndësi në Kosovë, “përfshirë shqetësimin tonë për emigrimin masiv të të rinjve tanë dhe Marrëveshjen e Ohrit, e cila, për PDK-në, mbetet e pamjaftueshme dhe që nuk arrin qëllimet tona shtetërore”.

“Në fund të takimit, me Kryeministrin Abazoviç diskutuam edhe për vazhdimin e bashkëpunimit të mirë në fushën e turizmit dhe krijimit të kushteve optimale për qytetarët e të dy vendeve gjatë vizitave dhe pushimeve vjetore”, ka shtuar Memi Krasniqi.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika