Krasniqi për demonstratat e studentëve: Ishte artikulim dhe manifestim gjithëpopullor i kërkesave tona

Kreu i PDK-së, Memli Krasniqi, për demonstratat e studentëve në Prishtinë, ka thënë se ishin "akumulim i pakënaqësive dhe, njëkohësisht, fillim i 'Pranverës së Madhe', e cila nuk do të përfundonte më deri në çlirimin e Kosovës"

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi ka kujtuar 42-vjetorin e demonstratave të studentëve në Prishtinë.

Përmes një postimi, Krasniqi ka thënë se para 42 vjetësh, mijëra studentë të guximshëm, idealistë janë ngritur për të kundërshtuar një sistem shtypës dhe armiqësor.

Protestat e studentëve gjiatë 1981-ës

“Shpërthimi qytetar i katër dekadave më parë ishte akumulim i pakënaqësive dhe, njëkohësisht, fillim i ‘Pranverës së Madhe’, e cila nuk do të përfundonte më deri në çlirimin e Kosovës. 11 marsi i vitit 1981, mbi të gjitha, ishte artikulim dhe manifestim gjithëpopullor i kërkesave tona politike, ekonomike, shoqërore e arsimore”, ka shkruar kreu i PDK-së.

Krasniqi ka nderuar studentët e rënë në ballë të këtyre protestave, duke kujtuar e vlerësuar kontributin e të gjithë studentëve, profesorëve dhe të të gjithë popullit “që bashkë nisën ndryshimin e kursit të historisë dhe projektimin e ëndrrave të reja për Kosovën”.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika