Krasniqi për zgjedhjet në veri: Gjithçka përtej udhëzimit administrativ është kërkesë e Beogradit

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka thënë se udhëzimi administrativ është proces demokratik dhe gjithçka tjetër nuk është kërkesë e qytetarëve atje, por janë kërkesa të Beogradit

FOTO:EO

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka thënë se gjithçka tjetër përveç udhëzimit administrativ për zgjedhjet në veri është kërkesë e Beogradit.

Në një konferencë për media, Krasniqi ka thënë se ky udhëzim i hap rrugë ndërprerjes së mandatit të kryetarëve të komunave, vetëm nëse pas peticionit për largimin e tyre deklarohen së paku 50 për qind e trupës votuese të asaj komune.

“Udhëzimi administrativ është proces demokratik dhe gjithçka tjetër nuk është kërkesë e qytetarëve atje, por janë kërkesa të Beogradit. Ato nuk janë kërkesa në të mirë të qytetarëve. Udhëzimi i hap rrugë ndërprerjes së mandatit të kryetarëve të komunave, vetëm nëse pas peticionit për largimin e tyre deklarohen së paku 50 për qind e trupës votuese të asaj komune”, ka thënë Krasniqi.

Sipas tij, Beogradi e ka bërë pengimin e serbëve që të marrin pjesë në zgjedhje.

“Largimi i tyre mund bëhet përmes formës që është shumë demokratike. Kush mund të garantojë që serbët do të marrin pjesë në zgjedhje nëse kryetarët japin dorëheqje? Për këtë arsye kemi zgjedhur këtë formë”, ka vijuar ai.

Ndryshe, të martën, i dërguari special i ShBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar ka deklaruar se “dorëheqjet janë rruga më e shpejtë dhe më e lehtë” dhe se “peticioni si nismë s’është provuar ndonjëherë”.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika