Krasniqi: Përmes Kurtit, Kosova ka hequr dorë nga njohja e ndërsjellë me Serbinë

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi

Kosova ka hequr dorë nga njohja e ndërsjellë me Serbinë dhe për këtë është fajtor Albin Kurti.

I këtij mendimi është kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, i cili tha se heqja dorë nga njohja me Serbinë do të sjellë probleme të reja për njohja nga shtetet e tjera, të cilat ende nuk e kanë njohur Kosovën.

“Kemi hequr dorë zyrtarisht si shtet përmes Albin Kurtit, që e ka kompetencën të vendosë, kemi heq dorë për njohjen e ndërsjellë, kjo është problematike shumë, do të përdoret si pengesë për njohje të tjera”, ka thënë ai.

Krasniqi tha se pika ku thuhet se Serbia nuk do ta pengojë Kosovën të anëtarësohet në organizata ndërkombëtare, nuk është diçka e re për Kosovën. Sipas tij, Serbia nuk ka ndikim në organizata të mëdha ku Kosova ka interes të anëtarësohet, siç janë Bashkimi Evropian, OKB dhe NATO.

Ai është shprehur se Kosovën e ka penguar Rusia e Spanja për t’u anëtarësuar në këto organizata, e jo Serbia, sepse sipas tij, nuk ka ndikim.

“Serbia nuk e ka penguar Kosovën për anëtarësim në organizata të mëdha, nuk na pengon për OKB, na ka penguar Rusia, nuk na ka penguar në BE, por Spanja, nuk na ka penguar për anëtarësim në BE, por na ka penguar Spanja”, ka thënë ai.

Shija e redaktorit

Granit Xhaka shpallet lojtari më i mirë i ndeshjes Hungari-Zvicër

Zvicra e ka nisur jashtëzakonisht mirë Kampionatin Evropian që po mbahet në Gjermani. “Helvetikët” triumfuan 1:3 ndaj Hungarisë në ndeshjen e cila u zhvillua në...

Fillon ndeshja mes Spanjës dhe Kroacisë

Ka filluar ndeshja e parë e Grupit B mes kombtarës së Spanjës dhe  asaj të Kroacisë. Në këtë grup bëjnë pjesë edhe Shqipëria e Italia,...

Spanjë – Kroaci, formacionet zyrtare: De La Fuente dhe Dalic...

Kombëtarja e Spanjës dhe ajo e Kroacisë kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e parë në Euro 2024. “La Roja” do të përballen me...

Të fundit nga rubrika