Krasniqi: Planin franko-gjerman s’duhet ta pranojë askush, unë e kam parë

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka thënë se plani franko-gjerman është i dëmshëm dhe se nuk duhet që Kosova ta pranojë një gjë të tillë

Memli Krasniqi.


Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, ka thënë se plani franko-gjerman nuk duhet të pranohet nga askush.

Krasniqi në emisionin ‘Pressing‘ në T7 është shprehur se një draft të tillë nuk beson që ka ndonjë parti shqiptare që mundet me votua.

“Nëse ai heq dorë prej njohjes së ndërsjellë, është si me heq dorë prej shtetësisë së Kosovës. Është diçka e papranueshme. Ashtu siç është sot plani franko-gjerman, nuk do të pranohet nga askush”, ka thënë ai.

“Drafti aktual i këtij që është sot, nuk besoj që ka ndonjë parti shqiptare që mundet me votu. Nuk është përgjegjësi e imja me tregu. Ai draft i është dorëzuar kryeministrit dhe presidentes“, ka deklaruar kreu i PDK-së.

Tutje, Krasniqi tha se duhet të shfrytëzohen plane të tilla që ne të përkushtohemi në realizimin e objektivave të Republikës së Kosovës, pasi që sipas tij, përndryshe ky plan nuk duhet të pranohet.

“Plani sot me qenë mere ose leje, është leje. Por, plani si i tillë duke u bazuar nga përvojat në të kaluarën, duke u bazuar në përvojat që i kemi pas, që kanë filluar shumë keq dhe pastaj janë bërë të pranueshme, unë mendoj që duhet të shfrytëzohet, në mënyrë që të përkushtohemi që t’i realizojmë objektivat e Republikës së Kosovës”, ka thënë ndër të tjera Krasniqi.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

A është thyer monopoli i Listës Serbe? Flet Rada Trajkoviq

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve të Kosovës, Rada Trajkoviq, vendosjen e saj në funksionin e ri në qeverinë e Kosovës e ka vlerësuar si...

Të fundit nga rubrika