Krasniqi pret në takim përfaqësuesit special të Norvegjisë dhe Sllovenisë, diskutojnë për propozimin evropian

Pamje nga takimi

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi ka njoftuar se ka pritur dy Përfaqësuesit Special të Norvegjisë dhe Sllovenisë për Ballkanin Perëndimor, Arne Sannes dhe Anzej Franges, të shoqëruar nga ambasadorët e të dy shteteve në Republikën e Kosovës.

“Njësoj sikur në takimet e fundit me përfaqësues të shteteve dhe misioneve të ndryshme në Kosovë, edhe në këtë takim diskutuam për situatën aktuale politike në vend dhe propozimin evropian tashmë të pranuar nga Kryeministri Kurti”, ka shkruar Krasniqi.

Krasniqi ka thënë se qëndrimi i PDK-së është “konsistent dhe i pandryshueshëm” në raport me procesin e dialogut.

“Kosova ka pasur nevojë për një marrëveshje finale, gjithëpërfshirëse, ligjërisht dhe ndërkombëtarisht të obligueshme. Fatkeqësisht, kjo marrëveshje jo vetëm që nuk është finale, por parasheh asociacionin në qendër dhe jo njohjen ndërsjellë – duke zvarritur pafundësisht konfliktin e ngrirë me Serbinë”, ka shtuar kreu i PDK-së.

Sipas tij, përgjegjësia e plotë bie “mbi lidershipin e dobët të Kryeministrit Kurti, i cili, përkundër mbështetjes që i kemi ofruar për dy vjet me radhë në procesin e dialogut dhe në raport me Serbinë, ai ka dështuar që të arrijë përmbushjen e qëllimeve shtetërore të Republikës së Kosovës”.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika