Krasniqi: Shqiptarët e burgosur në Burgun e Dubravës ishin cak i masakrimit mizor nga forcat kriminale serbe

Kreu i PDK-së ka potencuar se kjo masakër e të gjitha krimet e tjera të kryera ndaj popullit të Kosovës, dëshmojnë gjenocidin e planifikuar serb mbi popullatën shqiptare

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka përkujtuar 117 të burgosurit shqiptarë në Burgun e Dubravës me rastin e 24-vjetorit të vrasjes së tyre.

Me anë të një postimi në Facebook, Krasniqi ka thënë se ata ishin cak i masakrimit mizor dhe torturave çnjerëzore të forcave kriminale serbe

“Nga 19 deri më 24 maj të vitit 1999, shqiptarët e burgosur në Burgun e Dubravës ishin cak i masakrimit mizor dhe torturave çnjerëzore të forcave kriminale serbe. Sot, 24 vite pas, me dhembje kujtojmë 117 të burgosur shqiptarë që u vranë pamëshirshëm në këtë masakër dhe nderojmë të gjithë të burgosurit tjerë, krahas rreth 200 të plagosurve, që patën fatin të mbijetojnë për të treguar e dëshmuar tmerrin e këtij krimi”, shkroi Krasniqi.

Kreu i PDK-së ka potencuar se kjo masakër e të gjitha krimet e tjera të kryera ndaj popullit të Kosovës, dëshmojnë gjenocidin e planifikuar serb mbi popullatën shqiptare.

“Më e pakta që mund të bëhet është që kriminelët të dalin para drejtësisë dhe të marrin dënimin e merituar. Lavdi e përjetshme për viktimat e masakrës në Burgun e Dubravës”, shtoi ai.

Shija e redaktorit

Tenori Ramë Lahaj do të sjellë në Kosovë yjet e...

Festivali “RLIOF” në edicionin e tretë do të sjellë në Prishtinë yjet e operës botërore, këtë e ka bërë të ditur tenori me famë...

Ricky Martin dhe Enrique Iglesias do të performojnë në Tiranë

Këngëtarët e njohur, Ricky Martin dhe Enrique Iglesias, do të performojnë në Tiranë, këtë e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Enrique...

Osmani e dekoron shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”. Osmani ka thënë se me veprat shkrimtari Kadare...

Të fundit nga rubrika