Krasniqi sqaron pse nuk e ka vizituar Kullën e Jasharëve pas homazheve në Prekaz

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi

Mungesa e vizitës nga kreu i PDK-së në familjen Jashari, gjatë datave pesë, gjashtë dhe shtatë mars, kishte ngjallur debat në media dhe rrjete sociale.

Por, Krasniqi ka sqaruar se nuk ka pasur ndonjë arsye për mosvizitën e tij. Ai tha se familjen Jashari, PDK nuk e ka vizituar as para një viti e as në vitet e tjera.

Ai është shprehur se nuk është në traditën e kësaj partie ta vizitojnë familjen e Jasharëve.

Kemi shkuar sikur që shkojmë çdoherë, ne nuk shkojmë në Kullë, s’kemi shkuar as këtë vit, as të kaluarin as para pesë viteve. Shkojmë të japim respektin te varri i Adem Jashari, Shaban Jashari, Hamëz Jasharit dhe 59 në total, njerëzve që janë heronj më të denjë të shtetësisë së Kosovës. Tendenca me interpretu pastaj pse ke qenë atje e jo atje, është diçka për mendimin tim e pavlerë, me thënë të drejtën nuk e paskam menduar, sepse nuk e kemi pjesë të traditës”, ka thënë ai.

Ai ka thënë se raportet me familjen Jashari janë të korrektësisë më të madhe, të respektit maksimal kombëtar e politik partiak.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika