Krasniqi takon Ferdonije Qerkezin: Janë disa personalitete para të cilave mbetesh pa fjalë, jo sepse nuk ke, por të gjitha të duken të varfëra

Ferdonije Qerkezi dhe kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, është takuar me Ferdonije Qerkezin, gruan të cilës kriminelët serbë në luftën e fundit ia vranë katër djemtë dhe burrin e saj.

Fjalët janë të varfëra sipas Krasniqit për t’i përshkruar dhimbjet, sakrificën e kurajën nënës Ferdonie Qerkezi.

“Janë disa personalitete para të cilave mbetesh pa fjalë, jo sepse nuk ke, por të gjitha të duken të varfëra për të përshkruar dhembjen, sakrificën, qëndresën, kurajon dhe jetën e tyre. Një e tillë është zonja jonë e hekurt, nana Ferdonije Qerkezi, e cila ka humbur katër djemtë dhe burrin e saj në luftën e fundit në Kosovë”, ka thënë ai.

May be an image of 5 people, people standing and indoor

Krasniqi, e takoi nënën Ferdonije në ekspozitën e Artan Korenicës, në të cilën u shfaq edhe një film i shkurtër për jetën e saj. “Mirë se vini në tavolinë”.

Ai u bëri thirrje qytetarëve që ta vizitojnë këtë ekspozitë në mënyrë që të solidarizohen me dhimbjet e Ferdonije Qerkezit.

“… është një ekspozitë e cila duhet të vizitohet nga të gjithë, që, të paktën për disa momente, secili të solidarizohet dhe të ndajë dhembjen me nanën Ferdonije dhe qindra familje të të pagjeturve të Kosovës”, ka shkruar Krasniqi.

Krasniqi e quajti Korenicën një nga artistët më të mirë e më origjinal që ka Kosova.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika