Kremlini paralajmëron perëndimin: Furnizimi me armë i Ukrainës do të çonte në një katastrofë globale

Kryetari i Dumës së Shtetit, Vyacheslav Volodin, ka thënë se "furnizimi me armë sulmuese për Kievin do të çonte në një katastrofë globale"

Raketat bërthamore strategjike ruse Yars

Furnizimi me armë për Ukrainën nga Shtetet e Bashkuara dhe NATO për sulme ndaj Rusisë, do të çonte në përdorim hakmarrës të armatimeve më të fuqishme, paralajmëroi të dielën kryetari i Dumës së Shtetit, Vyacheslav Volodin.

Ai tha se ky furnizimi i Ukrainës me armë perëndimore do të çonte në një katastrofë globale.

“Furnizimi me armë sulmuese për regjimin e Kievit do të çonte në një katastrofë globale. Nëse Uashingtoni dhe vendet e NATO-s dërgojnë armë që do të përdoren për sulme ndaj qyteteve paqësore ose përpjekje për të pushtuar tokat tona, një kërcënim që ata kanë bërë, kjo do të provokonte hakmarrje masat me përdorimin e armëve më të fuqishme”, ka thënë Volodin, shkruan agjencia ruse e lajmeve “Tass”.

Volodin u bëri thirrje anëtarëve të Kongresit Amerikan, Bundestagut të Gjermanisë, Asamblesë Kombëtare të Francës dhe parlamentarëve të tjerë evropianë që ta kuptojnë “përgjegjësinë e tyre për njerëzimin”.

“Me vendimet e tyre, Uashingtoni dhe Brukseli po e shtyjnë botën drejt një lufte katastrofike – në operacione ushtarake që do të jenë krejtësisht të ndryshme nga ato që kanë parë deri më tani, kur vetëm infrastruktura ushtarake dhe kritike që përdoret nga regjimi i Kievit është sulmuar. Duke pasur parasysh epërsia teknologjike e armëve ruse, politikanët perëndimorë që kanë marrë vendime të tilla duhet të kuptojnë se kjo mund të çojë në një fatkeqësi globale që do t’i zhdukte vendet e tyre”, ka shtuar ai.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Detaje nga rasti ku ishte përfshirë Nysret Cena, Gjykata e...

Nysret Cena është personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik. Ai ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës...

Të fundit nga rubrika