Krerët e BE-së udhëtojnë për në Kiev

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, së bashku me shefin e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, të premten kanë udhëtuar në Ukrainë për ta takuar presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy.

“Presim me padurim për në Kiev,” ka shkruar von der Leyen në Twitter, që shfaqet afër një stacioni të trenit me ngjyra ukrainase, e shoqëruar nga Borrell dhe kryeministri sllovak Eduard Heger.

Ndërsa, Borrell ka shkruar “Duke shkuar në Kiev” në postimin e tij në twitter të shoqëruar me një fotografi të dy zyrtarëve të BE-së.

Heger ka treguar se të tretë janë tashmë në Ukrainë, dhe se qëllimi i vizitës së tyre është të diskutojnë propozimet e tyre për të ndihmuar Ukrainën në krye me presidentin, Volodymyr Zelenskyy dhe kryeministrin, Denys Shmyhal.

Ai ka shtuar se, janë aty për të ofruar opsione për transportin e drithërave dhe të ketë progres në përdorimin e qendrës humanitare të Sllovakisë.

Von der Leyen ka konfirmuar planet e saj për të vizituar kryeqytetin ukrainas të enjten, duke u thënë gazetarëve : “Dua të dërgoj një mesazh shumë të fortë të mbështetjes së palëkundur për popullin ukrainas dhe luftën e tij të guximshme për vlerat tona të përbashkëta.”

Von der Leyen, Borrell to meet Zelenskyy in Kyiv – POLITICO

Ky udhëtim nga udhëheqësit e BE në Ukrainë, vjen një ditë pasi vendet anëtare ranë dakord për një raund të pestë sanksionesh kundër Moskës .

Masat përfshijnë, një embargo ndaj qymyrit rus, një ndalim të eksporteve në Rusi duke përfshirë mallra të teknologjisë së lartë deri në 10 miliardë euro, mbylljen e porteve të BE-së për anijet me flamur rus dhe kufizime të mëtejshme për bankat kryesore.

Udhëheqësit e Polonisë, Sllovenisë dhe Çekisë, ishin të parët që bënë udhëtimin në Kiev më 15 mars për të treguar mbështetjen e tyre për Ukrainën, e cila është sulmuar nga Rusia që nga 24 shkurti.

Udhëtimin në kryeqytetin ukrainas e ka bërë edhe presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola.

Roberta Metsola Elected as President of European Parliament - The New York Times

Von der Leyen dhe Borrell , të shtunën do të udhëtojnë në Varshavë, për të marrë pjesë në ngjarjen “Stand Up For Ukraine”, për popullin ukrainas.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika