Krerët e BE-së udhëtojnë për në Kiev

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, së bashku me shefin e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, të premten kanë udhëtuar për në Ukrainë për të takuar presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy.

Von der Leyen, Borrell to meet Zelenskyy in Kyiv – POLITICO

“Presim me padurim për në Kiev,” ka shkruar von der Leyen në Twitter, që shfaqet afër një stacioni të trenit me ngjyra ukrainase, e shoqëruar nga Borrell dhe kryeministri sllovak Eduard Heger.

Ndërsa, Borrell ka shkruar “Duke shkuar në Kiev” në postimin e tij në twitter të shoqëruar me një fotografi të dy zyrtarëve të BE-së.

Heger ka treguar se të tre janë tashmë në Ukrainë dhe se qëllimi i vizitës së tyre është të diskutojnë propozimet e tyre për të ndihmuar Ukrainën në krye presidentin Volodymyr Zelenskyy dhe kryeministrin, Denys Shmyhal.

Ai ka shtuar se janë aty për të ofruar opsione për transportin e drithërave dhe të ketë progres në përdorimin e qendrës humanitare të Sllovakisë.

Von der Leyen konfirmoi planet e saj për të vizituar kryeqytetin ukrainas të enjten, duke u thënë gazetarëve : “Dua të dërgoj një mesazh shumë të fortë të mbështetjes së palëkundur për popullin ukrainas dhe luftën e tij të guximshme për vlerat tona të përbashkëta.”

EU's Ursula von der Leyen, Josep Borrell en route to Kyiv amid Russia war | Al Arabiya English
Von der Leyen

Ky udhëtim nga udhëheqësit e BE në Ukrainë, vjen një ditë pasi vendet anëtare ranë dakord për një raund të pestë sanksionesh kundër Moskës.

Masat përfshijnë një embargo ndaj qymyrit rus, një ndalim të eksporteve në Rusi duke përfshirë mallra të teknologjisë së lartë deri në 10 miliardë euro, mbylljen e porteve të BE-së për anijet me flamur rus dhe kufizime të mëtejshme për bankat kryesore.

Udhëheqësit e Polonisë, Sllovenisë dhe Çekisë ishin të parët që bënë udhëtimin në Kiev më 15 mars për të treguar mbështetjen e tyre për Ukrainën, e cila është sulmuar nga Rusia që nga 24 shkurti.

Udhëtimin e ka bërë edhe presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola.

EU must do 'whatever it takes' to aid Ukraine from Kremlin aggression - Metsola
Roberta Metsola

Von der Leyen dhe Borrell , të shtunën do të udhëtojnë më pas në Varshavë, Poloni, për të marrë pjesë në një ngjarje “Stand Up For Ukraine”, për popullin ukrainas.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika