Kreu i Wagnerit: Nuk po rekrutojmë serbë për luftën në Ukrainë, nuk kam dëgjuar kurrë për Vulinin

"Unë nuk rekrutoj serbë," tha themeluesi i Wagner, Yevgeny Prigozhin në një deklaratë, duke thënë se ai kurrë nuk ka pasur kryetar as të Botsan-Kharchenko, as të Vulin

Kreu i grupit ushtarak privat rus Wagner, Yevgeny Prigozhin

Grupi paraushtarak rus Wagner mohoi të premten se po rekrutonte serbë për të luftuar në Ukrainë, një ditë pasi aktivistët ngritën ankesa penale kundër organizatës në Beograd.

Midis atyre të përmendur në ankesa ishin ambasadori i Rusisë në Serbi, Alexander Botsan-Kharchenko dhe Aleksandar Vulin, kreu i Agjencisë së Sigurisë dhe Informacionit shtetëror të Serbisë.

“Unë nuk rekrutoj serbë,” tha themeluesi i Wagner, Yevgeny Prigozhin në një deklaratë, duke thënë se ai kurrë nuk kishte dëgjuar për Bocan-Harchenkon apo Vulinin, shkruan Reuters.

Në fillim të kësaj jave, presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se Rusia duhet të ndalojë përpjekjet e saj për të rekrutuar serbët për të luftuar përkrah forcave Wagner. Ai tha se faqet e internetit ruse dhe grupet e mediave sociale po publikonin reklama në gjuhën serbe në të cilat grupi Wagner bënte thirrje për vullnetarë.

Shtetet e Bashkuara thanë të premten se po vendosin sanksione të reja ndaj Grupit Wagner, duke e akuzuar atë për dërgimin e armëve të Koresë së Veriut në Rusi për t’u përdorur në konfliktin e Ukrainës, gjë që Wagner e mohon, dhe se ka rekrutuar të burgosur rusë për të luftuar.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika