Kritikohet arsyetimi i Kurtit për tërheqjen nga vendimi për targat

Ndonëse intervista nuk është publikuar akoma, gazetari Martens ka zbuluar disa pjesë të intervistës me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Ai thekson se Kurti ka thënë se kishte rënë dakord për një kompromis mbi çështjen e targave ngase i njëjti, ishte paralajmëruar nga ambasadori amerikan në Prishtinë lidhur me situatën në Veri të Mitrovicës. Në Kosovë kjo deklaratë po interpretohet në forma të ndryshme

Albin Kurti, Kryeministër i Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurtin ka vendosur që jashtë kufijve të Kosovës të tregojë prapaskenat e krizës së targave e cila rrezikoi sigurinë e vendit së fundmi.

Kreu i Ekzekutivit ka dhënë një intervistë për gazetën gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, e cila nuk është publikuar akoma e plotë.

Por, por detaje rreth deklaratave kryesore të Kurtit ka zbuluar gazetari Michael Martens.

Kurti, sipas gazetarit gjerman, ishte dakorduar për krizën e targave pasi ishte paralajmëruar nga ambasadori i SHBA-së se situata në veri të Kosovës “mund të përkeqësohet rëndë dhe në mënyrë të pakthyeshme”.

“Ambasadori amerikan ‘kishte më shumë informacion se unë’ për situatën në veri”, theksoi Kurti, duke përmendur “shqetësimet e sigurisë” pa hyrë në detaje”, ka shkruar gazetari Martens në Tëitter.

Këtë deklaratë të Kurtit po e vlerëson interesante eksperti i sigurisë Avni Islami.

Ai thotë se institucionet e sigurisë kanë kuptuar gjendjen, megjithëkëtë shton se ambasada amerikane mund të ketë pasur informacione shtesë.

“Përkundër kësaj të zoti Kurti, të gjithë e kemi ditë se gjendja e sigurisë në veri të Kosovës ishte një gjendje jo e mirë dhe jo stabile. Nuk është se institucionet e sigurisë së Kosovës dhe kryeministri i Kosovës nuk kanë pasur informacione të mjaftueshme, mirëpo marrëveshjes 48 orësh i dedikohet ambasadorit amerikan dhe mirë është që është bë ajo marrëveshje”, ka thënë Avni Islami, njohës i sigurisë.

Por krejt ndryshe këtë deklaratë të Kurtit e vlerëson ish-ministrja e jashtme, Meliza Haradinaj.

“Kjo deklaratë nëse nuk është nxjerrë nga konteksti nga gazetari (si jo rrallë në të kaluarën) është skandaloze per t’u thënë për një medium ndërkombëtar”, ka thënë Hardinaj.

Nga ana tjetër, Zgjim Hyseni nga Partia Social Demokrate thotë se Kurti po I ndryshon deklaratat pasi në Kuvend ka thënë krejt diçka tjetër.

Sipas, tij nëse me çështje sigurie po e arsyeton shtyrjen e vendimit, Kurti siç thotë Hyseni, të njëjtën do ta bëjë edhe për themelimin e Asociacionit.

“As 24 orë nuk rrin një deklaratë e kryeministrit që më ardhë tjetra që e demanton atë të mëparshmen, kjo tregon për një papërgjegjësi e cila kur e dimë që të vjen prej dikujt që udhëheq me vendin situatën e bën tragjike. Kryeministri në Kuvend iu tha deputetëve se pse marrëveshja është pranuar të enjten, është se na arritëm aty me pru ma shumë substancë, pra me imponu planin franko-gjerman”, ka thënë Zgjim Hyseni, nga PSD-ja.

Marrëveshja për targa mes Kosovës dhe Serbisë është arritur të mërkurën, e cila parasheh që Serbia të ndalojë lëshimin e targave ilegale kurse Kosova të ndërpresë veprimet e mëtejshme në lidhje me riregjistrimin e automjeteve.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika