Kroacia: Në pesë vjet, çdo i katërti punonjës mund të jetë i huaj

Kryeekonomisti i Shoqatës Kroate të Punëdhënësve, Hrvoje Stojić, ka thënë se problemi i Kroacisë nuk është numri i të papunëve, sepse nëse do të punësoheshin brenda natës, shkalla e punësimit do të ishte përsëri ndër më të ulëtat në BE.

“Nëse Kroacia dëshiron të rritet, duhet të ketë një pjesëmarrje më të madhe në tregun e punës dhe shkalla e punësimit duhet të jetë më e lartë. Ne duhet të punësojmë njerëz në aktivitete me vlerë të shtuar më të lartë, siç është industria e IT dhe gjithçka që kemi si avantazh konkurrues. ”, theksoi ai.

Për sa i përket fuqisë punëtore të huaj në Kroaci, nga njëra anë përballet me tendenca të pafavorshme demografike dhe nga ana tjetër përballet me emigracionin.

“Në 5 vitet e ardhshme, numri i të huajve mund të arrijë në gjysmë milioni, dhe në një periudhë më të gjatë, numri i të huajve mund të ketë tendencë të rritet”, tha Stojiq.

Ai shtoi se në 5 vjet e më shumë, çdo i katërti punonjës mund të jetë i huaj, raporton Vijesti.ba

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika