KRU “Prishtina” paralajmëron reduktime të ujit të pijshëm në këto komuna

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” paralajmëron reduktime të ujit të pijshëm në disa komuna, pasi pas reshjeve të shiut gjatë ditëve të fundit, në kanalin e Ibër Lepncit ka ngritje të turbullirës së ujit dhe se Impianti i Trajtimit të ujit në Shkabaj nuk ka mundësi teknike të trajtojë ujin për pije

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” njiofton se si pasojë e reshjeve të shiut gjatë ditëve të fundit, në kanalin e Ibër Lepncit ka ngritje të turbullirës së ujit dhe se Impianti i Trajtimit të ujit në Shkabaj nuk ka mundësi teknike të trajtojë ujin për pije.

Si pasojë e kësaj, në disa vende do të ketë reduktime të ujit të pijshëm duke filluar nga Fushë-Kosova që nga 10:00 dhe do të zgjasë deri në orën 17:00, pastaj nga 23:00 deri në 04:30.

“Po ashtu edhe Drenasi është me mungesë të furnizimit me ujë. Si shkak i mungesës së ujit nga ITU Shkabaj është evidente ndikimi i mungesës së ujit të pijes edhe për konsumatorët e Kodrës së Trimave dhe Mirditës”, njofton KRU “Prishtina”.

Tutje, në njoftim thuhet se Kodra dhe Mirdita do të jenë në reduktim gjatë 00:00-05:00.

Gjatë natës së sotme, me reduktim do të jetë edhe Prishtina, përveç objekteve të rëndësisë së veçantë si QKUK, Policia e Kosovës dhe objektet Qeveritare.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika