Kryeministri i Portugalisë viziton Kievin dhe bën një paraqitje të përbashkët me Zelenskyy

Kryeministri i Portugalisë Antonio Costa është takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, të cilët diskutuan ndihmën ushtarake për Ukrainën, sanksionet kundër Rusisë, krimet e luftës dhe se si Portugalia mund të ndihmojë në rindërtimin e Ukrainës

Kryeministri i Portugalisë, Antonio Costa shtrëngon duart me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë një konference për shtyp në Kiev, Ukrainë më 21 maj

Kryeministri i Portugalisë Antonio Costa vizitoi Kievin të shtunën, duke bërë një paraqitje të përbashkët me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy, njoftoi zyra e presidentit.

Costa është i fundit në një varg liderësh dhe zyrtarësh perëndimorë që viziton Kievin, që kur forcat ukrainase e shtynë ushtrinë ruse nga periferia e qytetit, transmeton CNN.

Zelenskyy tha se shpresonte që Portugalia të mbështeste përpjekjet e Ukrainës për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian.

“Shpresojmë që vota shtetërore e Portugalisë të jetë në mbështetje të vendit tonë për statusin e kandidatit për anëtarësim në Bashkimin Evropian, gjatë shqyrtimit të kësaj çështjeje në Këshillin Evropian në qershor”, tha Zelenskyy.

Të dy udhëheqësit diskutuan gjithashtu ndihmën ushtarake për Ukrainën, sanksionet kundër Rusisë, krimet e luftës dhe se si Portugalia mund të ndihmojë në rindërtimin e Ukrainës, njofton zyra e presidentit, Zelenskyy.

Së fundmi, më 1 maj, Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës(ShBA), Nancy Pelosi, është takuar me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, gjatë vizitës në Kiev.

Vizita e saj vjen vetëm një javë pasi Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Sekretari Amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, vizituan Kievin dhe që premtuan ”më shumë armë dhe përkrahje diplomatike” për Zelenskyy.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Nga 30 ditë paraburgim për tri infermieret e përfshira në...

Gjykata Themelore në Pejë, ua ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh tri infermiereve, të cilat dyshohen se kanë keqtrajtuar fizikisht një grua...

Të fundit nga rubrika