Kryeministri i rizgjedhur hungarez e quan Zelenskyn kundërshtar

Viktor Orban, Kryeministër i Hungarisë

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, ka shpallur fitoren e tij në zgjedhjet e së dielës që janë mbajtur në Hungari.

Gjersa ka përmendur të ashtuquajturit kundërshtarët e tij, listë e ka futur edhe Presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky,  me të cilin sipas kryeministrit hungarez ishte  dashur të luftonte për ta fituar garën.

Në fjalimin e tij të fitores, Orban e quajti presidentin e Ukrainës një nga “kundërshtarët”, që duhej të kapërcente gjatë fushatës, raporton CNN.

“Nuk do ta harrojmë kurrë këtë fitore, sepse na u desh të luftojmë ndaj një numri të madh kundërshtarësh, si burokratët në Bruksel, mediat ndërkombëtare apo edhe presidentin ukrainas. Asnjëherë më parë nuk kemi pasur kaq shumë kundërshtarë”, ka thënë ai.

Orban, në këto zgjedhje u përball me një fushatë mirë të organizuar, por partia e tij prapë se prapë fitoi lehtësisht në pjesën më të madhe të vendit.

Madje, lideri i opozitës, Peter Marki-Zay, nuk arriti të fitojë as në rrethin e tij, ku kishte shërbyer si kryetar bashkie.

“Ne kemi arritur një fitore të tillë që mund të shihet nga hëna, por është e sigurt që mund të shihet edhe nga Brukseli”, tha Orban, në fjalimin e tij të dielën mbrëma, duke vënë  në pah raportet  tensionuese të qeverisë së tij me liderët e BE-së.

Rezultatet tregojnë se partia e Orbanit, “Fidesz” do të ketë 135 vende në parlamentin 199-vendësh të Hungarisë, që do të thotë se Orban do të mbajë një shumicë prej dy të tretash që do t’i lejojë atij të miratojë ndryshime të mëtejshme në kushtetutën e Hungarisë.

Në parlamentin hungarez, u fut edhe partia e ekstremit të djathtë dhe e anti-vaksinave, duke fituar shtatë ulëse.

Viktor Orban, ka fituar 53.35 për qind të totalit të votave, duke e fituar kështu mandatin e katërt radhaz.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika