Kryeministri në largim i Izraelit përgëzon Netanyahun për fitoren

Kandidati për kryeministër të Izraelit, Benjamin Netanyahu ka fituar zgjedhjet nacionale të mbajtura të martën, ndërsa kreyministri në largim Yair Lapid përmes të një thirrje telefonike e ka uruar dhe i ka thënë se do të sigurojë një një tranzicion të rregullt të pushtetit

Yair Lapid, kryeministri në largim i Izraelit

Kryeministri Izraelit Yair Lapid ka uruar Benjamin Netanyahu për fitoren e tij në zgjedhjet e përgjithshme të së martës së 1 nëntorit.

Lapid ka thënë se kishte telefonuar rivalin e tij për t’i uruar fat dhe për t’i thënë se do të siguronte një tranzicion të rregullt të pushtetit.

Partia Likud e Netanyahut dhe aleatët e saj të ekstremit të djathtë dhe fetarë kanë fituar 64 nga 120 vendet në parlament, sipas rezultateve përfundimtare të publikuara të enjten e 3 nëntorit.

Rezultati i jep fund një periudhe të paprecedentë bllokimi politik që ka filluar në vitin 2019, kur zoti Netanyahu ishte akuzuar për ryshfet, mashtrim dhe shkelje të besimit, të cilat ai i ka mohuar.

Pasi sondazhet kanë parashikuar se ai do të siguronte një shumicë, Netanyahu iu ka thënë mbështetësve të Likud se ai do të krijonte një qeveri që “do të kujdesej për të gjithë qytetarët e Izraelit, pa përjashtim, sepse shteti është i yni”, raporton BBC.

“Ne do të rivendosim sigurinë, do të ulim koston e jetesës, do të zgjerojmë rrethin e paqes edhe më tej, ne do të rivendosim Izraelin si një fuqi në rritje midis kombeve”, ka theksuar ai.

Ndërkaq ShBA-të të mërkurën e 2 nëntorit kanë thënë shpresojnë se “të gjithë zyrtarët e qeverisë izraelite do të vazhdojnë të ndajnë vlerat e një shoqërie të hapur, demokratike, duke përfshirë tolerancën dhe respektin për të gjithë në shoqërinë civile, veçanërisht për grupet e pakicave”.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

Hill: Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Të fundit nga rubrika